راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

اطمینان از اتصالات سیم و کابل برق

اطمینان از اتصالات سیم و کابل برق

برای اطمینان پیدا کردن از اتصالات سیم و کابل برق می توانید از جداول مربوط به استاندارد اتصالات استفاده کنید. اگر اتصالی از سیم و کابل برق سفت نباشد، ممکن است در آن نقطه قوس‌های کوچک الکتریکی ایجاد شده و دمای آن به شدت بالا می‌رود. این افزایش دما حتی می‌تواند منجر به آتش‌سوزی شود.

نکات قابل توجه  هنگام نصب یک اتصال الکتریکی استفاده از جداول مربوط به استاندارد های اتصالات سیم و کابل در برخی از اوقات از رنگ اتصالات نیز می‌توان به کارایی آن اتصال پی‌برد. چرا که رنگ‌های مختلف اتصالات بیانگر ظرفیت و شرایط کاری آن‌ها می‌باشند.

صاف و مرتب کردن انتهای سیم و کابل

برای این‌که اتصال بهتری داشته باشیم بهتر است سر سیم و کابلی که قرار است از طریق یک اتصال به یک‌دیگر متصل گردند را مرتب و صاف کنید. توجه به برچسب روی کلاف سیم و کابل در هنگام لخت کردن سیم و کابل به برچسب روی کلاف سیم و کابل دقت کنید.

مقدار طولی از سیم و کابل که باید لخت شود بر روی این برچسب نوشته شده است به طور معمول این طول می‌تواند از ۱۲ تا ۲۰ میلی‌متر باشد. پس از لخت کردن سیم و کابل، سر سیم و کابل را در کنار یک‌دیگر مرتب و صاف کنید اما قبل از ورود سر سیم و کابل به داخل اتصالات سیم و کابل نیازی نیست که آن‌ها را به‌هم بپیچانید.

وقتی که سر سیم و کابل لخت شده را در اتصال وارد می‌کنید، تا زمانی‌که پیچ مربوط به آن را سفت نکردید و سیم و کابل به‌طور کامل درگیر نشدند، دقت کنید هیچ یک از سیم و کابل از گروه سیم و کابل قرار گرفته در اتصال برق جدا و به بیرون سر نخورد. لخت کردن سر سیم و کابل توسط سیم لخت‌کن باعث می‌شود تا اتصالات ایمن‌تری برقرار کنند.

استفاده از سیم لخت کن

استفاده از یک سیم لخت‌کن می‌تواند به سرعت و کیفیت کار شما بیافزاید. سر سیم و کابل لخت شده توسط سیم لخت‌کن صاف‌تر و منظم‌تر خواهند بود و در نتیجه اتصالات سیم و کابل ایمن‌تری برقرار خواهند کرد. چون آن‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند باید دقت داشته باشید سیم لخت‌کنی که انتخاب می‌کنید مناسب با کار و سیم و کابل مورد نظر‌تان باشد. اندازه سر سیم و کابل لخت شده طبق استاندارد باشد

طول قسمت لخت شده سیم و کابل برای اتصال باتوجه به قطر آن سیم و کابل متفاوت خواهد بود. اما چنان‌چه شما قصد اتصال دو سیم و کابل توسط یک اتصال الکتریکی را دارید، باید دقت کنید که یکی از سیم و کابل را به اندازه و حدود ۳ میلی‌متر کوتاه‌تر لخت کنید. اگر دو سر سیم و کابل به اندازه یک‌دیگر لخت شوند احتمال سر خوردن و جدا شدن آن‌ها از یک‌دیگر وجود خواهد داشت. این اختلاف در طول سر سیم و کابل لخت شده باعث استحکام بیشتر اتصال می‌شود. هم‌چنین به یاد داشته باشید

این اختلاف در طول سر سیم و کابل در مواقعی که قصد اتصال یک سیم و کابل مفتولی با یک سیم و کابل افشان را دارید بسیار ضروری‌تر خواهد شد. در این مواقع سیم و کابل مفتولی باید حدود ۳ میلی‌متر کوتاه‌تر از سیم و کابل افشان لخت شوند.

برای محکم شدن اتصالات سیم و کابل انتهای سیم و کابل را حلقه کنید در صورت نیاز به اتصال محکم‌تر و یا شرایط کار پر از ارتعاش برای اتصالات، بهتر است انتهای سیم و کابل را کمی بیشتر لخت و آن را به صورت حلقه در آورده و دور پیچ اتصال قرار دهید.

تا با سفت کردن پیچ علاوه بر ایجاد یک اتصال معمولی، در نظر گرفتن یک سیم و کابل برای هر پیچ دقت داشته باشید که همواره جهت پیچش حلقه انتهای سیم و کابل دورپیچ اتصال باید ساعت‌گرد باشد. سرهای کج و خراب سیم و کابل نمی‌توانند در کنار سیم و کابل دیگر اتصال محکمی را برقرار کنند. سرهای کج و خراب سیم و کابل را ببرید. سر سیم و کابلی که خم یا پیچیده شده‌اند خراب و ناکار‌آمد هستند. این سیم و کابل مقاومت کم‌تری نسبت به باقی سیم و کابل داشته و نمی‌توانند در کنار سیم و کابل دیگر اتصال محکمی را برقرار کنند.

اگر قرار است که یک سیم و کابل را به سیم و کابل دیگر متصل کنید که خم یا پیچیده شده و یا پیش از این در اتصال دیگری وجود داشته است، بهتر این است که سر آن را بریده و دوباره انتهای آن را لخت کنید. اگرچه مقداری از زمان شما صرف این کار می‌شود اما به افزایش ایمنی آن می‌ارزد.

 

بیشتر بخوانید : انواع کلید های برق 

 

استفاده از  لوازم و اتصالات باکیفیت

با توجه به اهمیت فراوان اتصالات سیم و کابل، تهیه‌ی اتصالات باکیفیت بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد. گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که اتصالات ارزا‌‌ن‌تر هم همانند اتصالات سیم و کابل باکیفیت عمل می‌کنند. اما در نظر داشته باشید که اختلاف بین این اتصالات به کار مداوم آن‌ها است.

اتصالات بی‌کیفیت و ارزان‌تر پس از چند بار استفاده قابلیت‌های خود را از دست داده و ممکن است باعث ایجاد خطر شوند. به‌طور مثال یک ترمینال الکتریکی با‌کیفیت و یک ترمینال الکتریکی بی‌کیفیت همانند یک‌دیگر هستند، ساختار آن‌ها با یک‌دیگر مشابه بوده و قابلیت آن‌ها نیز همانند یک‌دیگر است.

اما در صورت استفاده مکرر و باز و بسته کردن متوالی ممکن است ترمینال الکتریکی بی‌کیفیت قابلیت اتصال مناسب خودش را از دست داده و نتواند اتصال محکمی برقرار کند. در هنگام خرید  اتصالات سیم و کابل باید نکات ایمنی و اصول سیم و کابل استاندارد را در نظر گرفت. زیرا خرید اتصالات  غیر استاندارد می تواند موجب خسارات سنگین و لطمات جبران ناپذیر شود. پیشگیری از خطرات

  • بازرسی آن کابل ها

تمام کابل ها و اتصالات ان ها باید در سال حداقل  یک بار بازرسی شوند چون سیم های خشک می توانند ترک بخورند و موجب خطرات احتمالی شوند. کنترل اتصالات دو شاخه برق هنگام بیرون کشیدن یک دو شاخه از سوکت به آرامی این کار را انجام دهید و به زور این کار را نکنید و مطمین شوید که دستتان خشک باشد چون تنها قطره ای آب می تواند باعث جرقه و برق گرفتگی شود.

در معرض دید قرار دادن کابل ها و اتصالات سیم و کابل

سیم کشی در زیر فرش و موکت بسیار خظرناک است استفاده از کابل و اتصالات آن در مکان های پر  رفت آمد  می تواند موجب مستهلک شدن سیم و کابل شود . اگر چه احتمال آتش سوزی و برق گرفتگی بر اثر لگد شدت سیم و کابل بسیار کم است اما موجب خرابی اتصالات سیم و کابل می شود و خود می تواند موجب خطر شودو به همین علت به هیچ عنوان نباید برای پوشش سیم و کابل از فرش و موکت استفاده کرد و سیم و کابل را تحت فشار و سنگینی  لوازم خانگی قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *