راهنمای خرید انواع سیم و کابل

انواع اشکالات در سیم و کابل ها

اشکالات در سیم

مقدمه ای بر انواع اشکالات در سیم و کابل ها

هنگامی که انرژی الکتریکی در ایستگاه تولید ،تولید می شود، به بارهای مختلف برای مصرف، توزیع می­شود. مثلا به شهرها، روستاها، دهکده ­ها. پروسه شامل تشدید کردن پله­ای ولتاژ برای به حداقل رساندن اتلاف انرژی در غالب حرارت می شود. ولتاژ تشدید شده به ایستگاه ­های شبکه­ ای توزیع می­شود که در آنجا شدت آن بسیار کاهش می یاب تا در مبدل­ های محلی توزیع گرددو در آنجا هم نهایتا شدتش کاهش می­یابد و به سوی مصرف کنندگان توزیع می­شود

توزیع انرژی الکتریکی از طریق کابل­های الکتریکی انجام می­شود. کابل­ ها هم به صورت ایزوله شده و هم غیر ایزوله می باشند. انتخاب استفاده از کابل ایزوله یا غیر ایزوله(خطوط روی زمینی یا زیرزمینی)اغلب هنگامی که انرژی قرار است در پروسه­ نصب زیرزمینی حمل شود، وارد بازی خواهد شد.

برخلاف کابل­های ایزوله ، اشکالات در سیم و کابل­ های غیر ایزوله به آسانی شناسایی می­شود چون رایج ترین اشکالی که مرتبط یااین کابل­هاست، بریده شدن و شکست در کنداکتورهای سیم و کابل می باشد. در کابل­های ایزوله به خصوص در کابل چند هسته­ ای ، اشکالات از انواع مختلفی هستند و عوامل زیادی آن را به وجود می ­آورند. قبلا ما راجع به چگونگی پیدا کردن محل این گونه اشکالات رایج صحبت کردیم، حالا ببینیم که اشکالات کابل چه می باشند و عوامل محتمل آن کدامند و تعیین مکان آن چگونه است.

انواع اشکالات سیم و کابل

در زیر انواع اشکالات رایج یافت شده در سیم و کابل مغان را نام می­بریم:

اشکالات مدار باز:

اشکال مدار باز نوعی از خطاست که در نتیجه­ شکست کنداکتور و یا کنداکتور هل داده شده از مفصلش اتفاق خواهد افتاد. در این چنین لحظات، اصلا جریانی اتفاق نمی افتد چون کنداکتور شکسته شده است( حامل جریان الکتریکی ).

اتصال کوتاه یا خطای قطع:

این نوع خطا در زمان ایزوله سازی بین دو کابل یا بین دو کابل چند هسته­ ای و آسیب دیده اتفاق می­افتد. در این لحظات، جریان از طریق هسته­ اصلی جاری نمی­شود، هسته­ ای که به بار متصل است و به جای آن به شکل مستقیم از یک کابل به کابل دیگر و یا از یک هسته یا کابل چند هسته­ ای به دیگری جاری می­شود.این بار، اتصال کوتاه می شود.

خطای زمین:

این نوع از خطا در زمان ایزوله سازی کابل­های آسیب دیده اتفاق می افتد. جریان جاری از طریق کابل معیوب جریانش را از هسته­ کابل به سمت زمین یا پوشش کابل شروع می نماید. پس از جریان از طریق بار جاری نخواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : سیم کشی آلومینیومی ، خطرات و مزایا

 

عوامل موثر در اشکالات کابل

اشکالات در سیم و کابل اغلب از نوسان در ایزوله سازی روکش کابل ناشی می­شود.در نتیجه، این امکان داردکه به روکش سربی ای که از کابل محافظت می­کند آسیب بزند.روکش سربی از طرق مختلفی آسیب می­بیند.

رایج ترین آن اقدامات شیمیایی خاک روی سرب در زمان دفن شدن آن است و همچنین آسیب های مکانیکی و کریستالی شدن سرب از طریق لرزش. چگونه مکان اشکالات در کابل آسیب دیده را پیدا کنیم ؟ قبل از برطرف کردن هر خطایی در کابل، اشکال باید اول شناسایی شود. روش های زیادی برای پیدا کردن اشکالات کابل وجود دارد که در زیر مورد بحث و گفتگو قرار می گیرند:

انواع مختلف آزمون­ها برای پیدا کردن مکان اشکالات در سیم وکابل

وقتی یک خطای زمین در یک کابل واحد اتفاق می افتد و کابل دیگری هم وجود نخواهد داشت(کابل بدون اشکال)،سپس آزمون بلاویه برای پیدا کردن محل اشکال انجام خواهد شد.

به بیان دیگر، در غیاب یک کابل صدا برای تعیین محل اشکال کابل (برای ساختن یک حلقه به وسیله­ متصل کردن هر دو کابل، همان کاری که ما در آزمون حلقه­ Murray انجام می­دهیم)،

اندازه گیری مقاومت از یک طرف یا یک انتها،آزمون بلاویه نامیده می­شود.

در آزمون بلاویه،مقاومت از دو راه اندازه گیری می­شود:

  • ایزوله کردن انتهای دورتر کابل
  • ارت کردن انتهای دورتر کابل
    خطای زمین در کابل واحد با استفاده از آزمون بلاویه تعیین مکان خواهد شد.

در این نوع آزمون، منبع تغذیه ولتاژ پایین، یک آمپرسنج و ولت سنج در یک شبکه­ پل استفاده می­شوند. مقاومت بین یک انتها از کابل (انتهای فرستنده) و زمین اندازه گیری می­شود در حالیکه انتهای دورتر از زمین ایزوله شده است. فرض کنید که ما مقاومت کل از یک کابل تک هسته­ ای را می دانیم(قبل از خطا) که RΩ است و:

مقاومت خطا تا زمین=r

مقاومت از انتهای دورتر تا خطای کابل =r1

مقاومت انتهای آزمون تا خطا=r2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *