راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

انواع سیم و کابل های برق ساختمانی

انواع سیم و کابل های برق ساختمانی

انتخاب نیرو کابل از سیم و کابل های برق ساختمان و ثابت شامل انواع XHHW-2، THHN / THWN-2 و TFFN همراه با سازه های کانادایی مانند RW90، RWU90 و T90 است. اینها در ساختارهای متعدد آمده و برای استفاده در سیم کشی ساختمان عمومی، سیم مفتول، سیم کشی ابزار و یا سیم کشی دستگاه مناسب هست

سیم ساختمان

سیم های ساختمانی فروشگاه نیرو کابل ممکن است در تعدادی از برنامه های کاربردی استفاده شود، از جمله سیم کشی هدفمند مطابق با کد ملی برق، نصب در کانال و یا دیگر raceways، و سیم کشی ابزار و ماشین آلات

اتصالات سیم

سیم پیچی های نیرو کابل  ممکن است در تعدادی از برنامه های کاربردی، از جمله ابزار ماشین یا سیم کشی دستگاه استفاده شود.

فتوولتائیک سیم

نیرو کابل انواع مختلفی از سیم های USE-2 و فتوولتائیک را ارائه می دهد که بسته به انعطاف پذیری، درجه حرارت، ولتاژ و مشخصات صنعت مورد نیاز شما را انتخاب می کنند.

سیم و کابل های برق ساختمان

اشنایی با انواع سیم و کابل های برق ساختمان و کاربرد آن بازه ولتاژ در ساختمان مابین۳۰۰-۶۰۰ ولت می باشد و در ولتاژ کم تنوع زیادی دارد مانند: RHW,RHH,TFN,TFFN,THHN,THWN-2,THWN,THW-2,THW,USE-2,XHHW,SE-U,XHHW-2,SER,RHW-2 و انواع دیگر. از این سیم ها برای سیم کشی ساختمان های تجاری مسکونی و صنعتی به طور ثابت استفاده می شود و

محدوده دمایی ان ها تا ۹۰ درجه سانتی گراد در مکان های خشک و مرطوب می باشد. برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به مکان دیگر از سیم و کابل استفاده می شود.که به سه دسته تقسیم می شود

  • سیم های مفتولی
  • سیم های نیمه افشان
  • سیم های افشان

 

بیشتر بخوانید : روش های برق رسانی به قطار

 

سیم ها از دو قسمت تشکیل شده است

  • هادی
  • عایق

که جنس سیم ها عموما به صورت مسی و الو مینیوم می باشد که از مس به دلیل هدایت بیشتر و حجم کمتر بیشتر استفاده می گردد وروی ان را از مواد پلاستیکی است که روی هادی کشیده می شود.

نکته: واحد اندازه گیری سیم بر حسب میلی متر مربع می باشد.

سیم(NYA)

سیم تک لا با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان

سیم(NYAF)

سیم افشان با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان

سیم(NSYM)

سیم مخصوص با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان

سیم(NYM)

سیم مقاوم در برابر رطوبت

سیم(NYZ)

سیم یا روکش پلاستیکی برای مصارف روشنایی

سیم(NYFA)

سیم برای مصرف لوستر و چراغ ها

سیم(NYAFZ)

سیم دو رشته برای مصارف روشنایی (دولا)

سیم(Y)

سیم مکالمه و خبری

کواکسیال(T)

سیم انتن و رابط دستگاه های

سطح مقطع هادی سیم و کابل ساختمانی

ساختمان های کوچک از برق تک فاز و خانه های بزرگ تر از برق سه فاز استفاده می کنند. تجهیزات مصرف کننده عمده برق ساختمان در آشپزخانه و موتورخانه قراردارند . به هنگام کابل کشی می بایستی توجه داشت که فاصله کابل ها از یک دیگر باید حداقل دوبرابر قطر کابل باشد.

باید به این نکته بسیار توجه کرد که مهارت سیم کشی ساختمان ، تنها به صورت تجربی به دست نمی آید ، به این صورت که ممکن است شخصی سال ها تجربه سیم کشی داشته باشد ، اما از رعایت برخی قوانین آن هیچ اطلاعی نداشته باشد.

در همین راستا توصیه می شود که سیم کشی و برقکاری ساختمان باید  بر اساس نشریه های مربوط به آن اعم از نشریه ۱۱۰ و مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان انجام شود. در حالت کلی سطح مقطع کابل برق از تیر تا کنتور ورودی ۶ میلیمتر مربع است به همراه یک رشته سیم ارت با سطح مقطع ۲۵ میلیمتر مربع که با نظر شرکت توزیع نیروی برق تعیین می شود .

سطح مقطع سیم ارت تابلوی های تقسیم هر واحد ۶ میلیمتر مربع است . (در اصول سیم کشی ساختمان می بایستی سیستم ارت وجود داشته باشد )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *