راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

انواع کابل های CCTV

کابل های CCTV

کابل های CCTV نوعی از کابل هستند که برای دوربین های مدار بسته  مثلا برای کنترل اتاق کودک استفاده می شود و با توجه به کاری که انجام می دهد  انواع مختلفی دارد. در حقیقت طراحی سیستم CCTV شما به نوع داده ای بستگی دارد که در کابل ها فرستاده شود.

در واقع کابل های CCTV از کابل های کواکسیال هستند که  نوعی کابل انتقال سیگنال می باشند که برای انتقال سیگنال های الکتریکی بین دستگاه ها، سیستم ها یا قطعات استفاده می شود.و به صورت چند رشته ای و از جنس مس است که در یک لایه بسیار نازک از جنس آلومینیوم قرار دارد.

انواع کابل های CCTV

کابل کوکسیال BNC

کابل کوکسیال از یک سیم فلزی قرارگرفته در یک غلاف غیر رسانا بنام دی الکتریک تشکیل شده است، که خود در یک بدنه مسی و یا آلومینیومی قرار داردو در نهایت,دور این بدنه غلاف دی الکتریک دیگری قرار دارد. در دو طرف این کابل ها ,رابط BNC قرار دارد،مقاومت این کابل ها باید در حدود ۷۵ اهم باشد. این کابل ها در اندازه های مختلف موجود هستند که به آن شماره هدایت رادیویی گفته می شود. هر چقدر فاصله ارسال سیگنال بیشتر باشد,به هدایت رادیویی بالاتر نیاز است.

کابل سیامی

در صورتی که در سیستم های حفاظتی و یا نظارتی شما اتصالات دور وجود داشته باشد، باید کابلی در نظر گرفته شود که علاوه بر ارسال سیگنال تصویری قادر به برق رسانی هم باشد. این کابل ها که کابل سیامی نامیده می شود معمولا با RGشماره ۵۹ استفاده می شوند. که متشکل از یک کابل کوکسیال دارای دو رابط BNC در دو طرف خود و همچنین دو سیستم رشته ای برای برق رسانی می باشد.

اگر دوربین به نمایشگر دارای RCA که دارای ورودی است متصل شود, باید از کابل های سه سیمه RCA استفاده کنید که هر کدام نقش خاص خود را دارند. یعنی سیم سفید برای ارسال صدا,سیم زرد برای ارسال تصویر و گاهی سیم قرمز برای ارسال برق dcاست که دو اتصال نر و مادگی در دو انتهای آن وجود دارد.

نکته ای که باید خیلی به آن دقت کرد این است که چون این کابل های RCA مانند کابل های کوکسیال دارای غلاف نیستند نمی توان از آنها در محیط هایی دارای سطح بالای نویز رادیو فرکانسی استفاده کرد.

کابل های DIN

به منظور  دریافت سیگنال از بعضی از دوربین هایی که خروجی شش پین دارند باید از کابل BIN استفاده کرد. در انتهای این کابل ها فیشی دارای شش پین یا چهار پین وجود دارد که بصورت دوار در سطح آن قرار گرفته اند. این پین هابرق ولتاژ DC, سیگنال صدا,تصویر و هشدار را می فرستند.

فواید کابل های DIN

  • نصب آسان
  • استفاده در اتصالات صوتی دو طرفه استفاده شود؛
  • استفاده در سیستم های امنیتی دور

کابل خرطومی VGA

برای ارسال سیگنال ویدیویی به مانیتور کامپیوتر باید از کابل خرطومی VGAاستفاده کرد. در انتهای این کابل ها ۱۵ پین وجود دارد که بصورت D ردیف شده اند و دارای اتصال نر و ماده هستند.

در اثر موجود بودن پیچ های شستی در طرفین کابل ها,اتصالات محکم و مطمئنی در دو انتهای کابل فراهم شده است که دارای پردازنده هایی هستند که اختلالات الکترومغناطیس تولید می کنند. در واقع کابل های VGAبرای استفاده در اینگونه محیط ها طراحی شده اند. بدین ترتیب هرگونه تعرض و ورود غیر مجاز ممنوع بوده و سارقین، خلافکاران و یا حیوانات، در صورت تعرض به ورود دچار یک شوک الکتریکی شده و از ادامه نفوذ منصرف خواهند شد و یا در بین فنس اسیر می شوند.

 

بیشتر بخوانید : کابل کواکسیال (Coaxial Cable)

 

نحوه عملکرد کابل خرطومی

این سیستم میتواند به صورت هوشمندانه  به کابل حساسه حسگر ضربه و صدا و برش مجهز شود. در این صورت، ۲۰ ردیف سیم را برق دار می نماید و آژیرهای گوش خراش همزمان شروع به کار می کنند. حتی در صورت در دست نبودن برق در آن ناحیه می توان از شارژ خورشیدی استفاده کرد. همچنین امکان اتصال این سیستم به پیامک موبایل نیز مقدور است . که موارد تعرض را اطلاع می دهد .

فنس های الکتریکی چیست؟

فنس های الکتریکی نوعی حصار ترس است که برای جلوگیری از ورود حیوانات از یک محدوده خاص از شوک الکتریکی بی خطری استفاده میکند. ولتاژی که از این شوک های الکتریکی ساطع می شوند باید قدرت عبور از موها، چرم و سم حیوانات را داشته باشد. وقتی مقدار ولتاژ برای ایجاد شوک کافی باشد، الکتریسیته از سیم فلزی فنس عبور داده میشود. سپس الکتریسیته از طریق حیوانی که با سیم ها تماس پیدا کرده و از خاکی که روی آن ایستاده، جریان پیدا میکند. سپس این جریان از خاک نم به تیرک هایی که به زمین وصل شده بر می گردد. الکتریسیته از تیرک های زمین به سیم های زیرزمینی که به ترمینال کنترل کننده فنس متصل هستند،

انتقال می یابد. بدین شکل مدار کامل شده و حیوان شوک مختصری را خیلی سریع احساس میکند. سیستم هایی که به صورت صحیح به زمین اتصال نداشته باشد، ممکن است باعث اختلال در خطوط تلفن، رادیویی و تلویزیونی گردند و امکان دارد وقتی فردی جعبه فلزی دستگاه کنترل کننده و یا تیرک های فلزی را لمس می کند، دچار شوک الکتریکی شود.

در آب و هوای بسیار خشک (زمین ماسه ای خشک) و آب و هوای سرد (زمین یخ زده یا پوشیده شده از برف)بایستی از یک سیستم فنس گذاری جایگزین بهره گرفت. در این سیستم از یک سیم اتصال به زمین موازی با سیم داغ استفاده میشود. این مدل فنس گذاری دیگر به شرایط خاک بستگی ندارد و هر گاه دام و یا حیوانات دیگر همزمان با سیم اتصال به زمین و سیم داغ برخورد پیدا کنند، میتوانند الکتریسیته را به سیستم اتصال به زمین کنترل کننده فنس ارسال کنند.

کابل های CCTV را باید از فروشگاه های معتبر تهیه نمایید اگر در جستجوی قیمت کابل با برندهای معتبر و استاندارد موجود در بازار هستید می توانید به وب سایت فروشگاه برق لاله زار مراجعه نمایید و لیست قیمت این کابل را مشاهده فرمایید یا در صورت نیاز به مشاوره برای خرید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

فروشگاه نیرو کابل به عنوان نمایندگی سیم و کابل برق برندهای مطرح در بازار پاسخگویی به سوالات شما در زمینه خرید کابل و آخرین قیمت کابل به شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *