راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

بهترین کابل تلفن کدام است؟

بهترین کابل تلفن کدام است؟

کابل‌های تلفن انواع مختلفی دارند. سیم و کابل تلفن، همان‌طور که از نامشان نیز مشخص شده به‌ منظور برقراری ارتباط تلفنی و یا مخابراتی مورد استفاده قرار  می‌گیرند. کابل‌های تلفن در خانه‌ها، شرکت‌ها و… موارد مصرف و کاربردهایی را به خود اختصاص داده‌اند. وظیفه اصلی این محصولات این است که داده‌ها و یا اطلاعات و سیگنال‌های مخابراتی را انتقال دهند. برخی از افراد به‌ دنبال این هستند که بدانند بهترین کابل تلفن کدام است و سپس آن را برای مصارف خود انتخاب و خریداری کنند. به‌ همین دلیل در این مقاله قصد معرفی انواع کابل تلفن را داریم.

معرفی انواع کابل تلفن

بسیاری از افراد به خرید کابل همدان تمایل دارند و این محصولات را به‌ دلیل‌ ویژگی‌های خاصشان انتخاب و خریداری می‌کنند. اما برخی ترجیح می‌دهند کابل‌های دیگر تلفن را انتخاب نموده و به خرید آن دست بزنند.

از جمله این تجهیزات می‌توان به کابل کرمان اشاره کرد. این افراد پیش‌ از اقدام به بهتر است اطلاعاتی را در زمینه کابل‌های تلفن به دست آورده و انواع مختلف این محصولات را به‌ خوبی بشناسند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند.

لازم است بدانید که بیشتر کابل‌های تلفن از نوعی هادی از جنس مس به‌ وجود آمده‌اند. به این محصولات در اصطلاح CCC گفته می‌شود. اما برخی از کابل‌های تلفنی هم طراحی و تولید شده و روانه بازار مصرف می‌گردند که از نوعی مغزی از جنس آلومینیوم به‌ وجود آمده، اما با روکشی از جنس مس تکمیل و تزیین شده‌اند.

در اصطلاح به این نوع کابل‌ها، کابل‌های تلفنی CCA گفته می‌شود. این محصولات از نظر کیفیت نیز با یکدیگر اختلافاتی دارند و در رنگ‌های متنوعی هم طراحی و تولید می‌شوند.

از سوی دیگر قیمتشان نیز با یکدیگر دارای اختلافاتی است. به‌ نحوی‌ که در حالت معمول کابل‌های مخابراتی از جنس مس کیفیت بالاتری دارند. به‌ همین دلیل قیمت کابل بیشتر از نوع آلومینیومی است. در ادامه به معرفی انواع کابل‌های تلفنی و مخابراتی خواهیم پرداخت.

معرفی انواع کابل تلفن

کابل‌های تلفن زمینی

کابل‌های زمینی از ساختار مخصوص به خود به‌ وجود آمده و ویژگی‌های خاصی هم دارند. یکی از ویژگی‌های این محصولات جنس روکش آن‌ها است. در حالت معمول برای روکش این محصولات از پی وی سی استفاده می‌کنند. این محصولات از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار شده‌اند. و در بیشتر موارد در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل‌های تلفن زمینی از قطر های ۰/۴، ۰/۵ و یا ۰/۶ میلی‌ متر برخوردار شده‌اند. یکی دیگر از مشخصات کابل تلفن زمینی، تعداد زوج آن است. این محصولات در بیشتر موارد با تعداد زوج ۲ تا ۱۰۰ طراحی و تولید شده و به بازار مصرف ارائه می‌گردند. رنگ این تجهیزات نیز در بیشتر موارد خاکستری و یا طوسی است.

کابل‌های تلفن هوایی

این دسته از کابل‌ها نیز از ویژگی‌های خاص خود برخوردار شده‌اند. یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها مقاومت بسیار بالای آن‌ها است. این محصولات به‌ نحوی تولید می‌شوند که دوام و پایداری کافی را در برابر شرایط جوی متغیر و آب‌ و هوای مختلف داشته باشند. برای نمونه بتوانند در برابر اشعه و نور مستقیم خورشید مقاومت کنند و یا در برابر بارش باران و برف از بین نروند. این محصولات باید از توان و قدرت کافی در برابر نفوذ حشرات نیز برخوردار شده باشند. برای این‌ که بتوانند مقاومت و دوام این کابل‌ها را افزایش دهند در وهله اول به جنس روکش آن‌ها توجه می‌کنند و این بخش را با استفاده از پلی‌ اتیلن طراحی می‌نمایند.

به‌ همین دلیل هم کابل تلفن هوایی کاملاً عایق شده‌ است. این تجهیزات، موارد مصرف و کاربردهای فراوانی در فضاهای بیرونی داشته و در خارج یک ساختمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بیشتر موارد رنگ این کابل‌ها مشکی است. یکی دیگر از مشخصات این محصولات قطر و تعداد زوج سیم‌ها است. در حالت معمول این کابل‌های تلفن، قطرهای ۰/۴، ۰/۵ و یا ۰/۶ داشته و تعداد زوج آن‌ها حداکثر ۱۰۰ است.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کابل قدرت

کابل‌های تلفن ژله فیلد خاکی

اگر تمایل داشته باشند در درون کانال، عملیات کابل کشی را انجام دهند از کابل‌های تلفن ژله فیلد خاکی استفاده می‌کنند. یکی از ویژگی‌های این تجهیزات، روکش آن‌ها بوده که از جنس پلی اتیلن انتخاب می‌شو تا بتواند عملیات عایق بندی را به خوبی انجام دهد.

از سوی دیگر در میان هادی این کابل‌ها از ژله‌هایی خاص استفاده می‌شود. این ژله‌ها دارای ساختار ضد آب هستند. کابل‌های فیلد خاکی را می‌توانند در زمین نیز مورد استفاده و بهره‌برداری قرار دهند. در این‌ صورت شیوه‌ استفاده از آن‌ها دفنی خواهد بود.

ژله به‌ کار رفته در ساختار این تجهیزات مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی مختلف دارد و می‌تواند در هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد نیز دوام و ماندگاری خود را حفظ کند.

بنابراین این کابل‌ها امکان آسیب بسیار کمتری دارند و احتمال نفوذ آب و رطوبت به داخل آن‌ها نیز بسیار کم است.

کابل‌های تلفن شیلد دار

کابل تلفن شیلددار با عنوان کابل ضد نویز نیز شناخته‌ شده و معروف است. این محصولات با استفاده از یک لایه فویل آلومینیومی و یا شیلد پوشش داده‌ شده‌اند. این لایه بر روی زوج سیم‌ها واقع شده‌ است. کابل‌های تلفنی از نظر تعداد زوج سیم‌ها نیز با یکدیگر متفاوتند و می‌توان با توجه به این ویژگی نیز آن‌ها را دسته‌بندی کرد. در این‌ صورت انواع کابل تلفن شامل کابل‌های ۲ زوج، ۴ زوج، ۶ زوج و… خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *