راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

تفاوت بین سیم و کابل

تفاوت بین سیم و کابل

سیم و کابل برق دو اصطلاح هستند که در زمینه های برق و ارتباطات مورد استفاده قرار می گیرند.و گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند ممکن است در ابتدا کمی گیج شوید ولی ، در واقع، آنها کاملا متفاوت هستند.در اینجا به تفاوت بین سیم و کابل میپردازیم. کابل ( Cable ) با سیم ( Wire ) تفاوت دارد.

یک سیم یک هادی (مواد معمولا مسی و یا آلومینیوم) است .سیم ها جزء کابل ها هستند در حالی که کابل دو یا چند سیم عایق شده پیچیده شده در یک پوشش است.به عبارتی مجموع چند سیم، یک کابل تشکیل می دهد. هادی های چندگانه که عایق ندارند، به عنوان یک هادی واحد طبقه بندی می شوند همچنین دامنه استفاده از سیم ها بسیار وسیع است.

تفاوت بین سیم و کابل

یک سیم یک رشته یا گروهی از رشته های ماده الکتریکی هدایت شده است، معمولا آلومینیوم یا مس. از طرف دیگر، یک کابل از دو یا چند هادی عایق تشکیل شده است و می توان آن را لخت یا پوشش داد. ساده ترین روش تشخیص بین این دو این است که سیم معمولا قابل مشاهده است، در حالی که بیشتر کابل ها معمولا عایق هستند ما در این مقاله در سایت نیرو کابل به اختصار تفاوت بین سیم و کابل را توضیح می دهیم و انواع آن را بررسی می نماییم.

انواع سیم های برق

جامد یا رشته:

یک سیم جامد یک هادی واحد است که بوسیله یک پوشش محافظ رنگی لخت یا عایق شده است. این مقاومت کم و مناسب برای استفاده در فرکانس های بالاتر است. سیم جامد معمولا یک طول بلند از یک هادی واحد است. سیم رشته ای، بسیاری از رشته های نازک از سیم پیچ خورده است. سیم های جامد دارای مقاومت کم هستند و برای استفاده در فرکانسهای بالاتر مناسب هستند،

در حالیکه یک سیم مسی با طول عمر بیشتر، به دلیل انعطاف پذیری آن و برای دوره طولانی تری نسبت به یک هادی استفاده می شود. سیم ها عمدتا برای انتقال سیگنال های برق و مخابرات استفاده می شوند، اما می توانند در فرم های مختلف، از بارهای مکانیکی باربری، تا گرمایش، حتی در جواهرات و لباس استفاده شوند.

کابل معمولا دو یا چند سیم پیچ خورده و یا بافته به هم می باشد. کابل ها عمدتا برای انتقال سیگنالهای برق و مخابرات استفاده میشوند. کابل های مختلفی از قبیل کابل جفت پیچ خورده، کابل کواکسیال، کابل چند منظوره و کابل فیبر نوری وجود دارد. یک کابل جفت پیچ خورده دارای دو کابل اطراف یکدیگر است و به طور عمده برای انتقال سیگنال ها استفاده می شود.

یک کابل چند هادی از بسیاری از هادی ها عایق شده از یکدیگر ساخته شده است و برای کنترل مناسب است. در یک کابل کواکسیال، سیگنال بر روی دو هادی یکسان نیست.

این خط خطی نامشخص نامیده می شود و عملکرد این البرز الکتریک نور نسبت به یک کابل جفت پیچ خورده پایدارتر است.

 

بیشتر بخوانید : محافظ برق

 

انواع کابل های برق

کابل های مختلفی از قبیل

  • کابل جفت پیچ خورده،
  • کابل کواکسیال،
  • کابل چند منظوره
  • فیبر نوری وجود دارد.

کابل جفت پیچ خورده

کابل جفت پیچ خورده دارای دو کابل است که در اطراف یکدیگر پیچ خورده است. پیچ خوردن می تواند سر و صدا ایجاد شده از طریق اتصال مغناطیسی، بنابراین این نوع کابل مناسب برای حمل سیگنال است.

این به طور کلی در مخابرات و ارتباطات داده استفاده می شود.

کابل چند منظوره

یک کابل چند منظوره دارای دو یا بیشتر هادی است که از یکدیگر جدا شده اند. هدف آنها حفاظت از یکپارچگی سیگنال با کاهش هوم، نویز و تداخل است. برنامه های کاربردی شامل رایانه، ارتباطات، ابزار دقیق، صدا، کنترل، صدا و انتقال داده است. هر دو ترمینال چند منظوره و کابل جفت پیچ خورده، خطوط پیکربندی متعادل خطوط نامیده می شوند.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال از یک کانال جامد داخلی تشکیل شده است که توسط یک هادی فویل بیرونی به هم متصل شده است
که توسط یک لایه عایق محافظت می شود. این دو هادی از یک دی الکتریک عایق جدا شده اند. کابل کواکسیال به طور کلی در کابل تلویزیون استفاده می شود.
این خط خطی نامشخص است به عنوان سیگنال بر روی دو هادی یکسان نامیده می شود، که منجر به تداخل می شود،
اما عملکرد نسبت به یک کابل جفت پیچ خورده پایدار تر است.

در واقع هنگامی که درون یک پوشش، رشته های نازکی از سیمها پیچیده شده است، آن سیم پیچ رشته ای نامیده می شود. سیم های رشته ای استفاده می شود که در آن انعطاف پذیری مهم است زیرا سیم می تواند برای مدت طولانی استفاده شود. این نوع سیم دارای سطح مقطع عرضی بیشتر نسبت به سیمهای جامد برای ظرفیت حمل بار مشابه است.

فیبر نوری کابل

این نوع کابل ارسال سیگنال توسط بسته نرم افزاری از موضوعات شیشه ای. کابلهای فیبر نوری پهنای باند بسیار بیشتری نسبت به کابلهای فلزی دارند، به این معنی که آنها می توانند اطلاعات بیشتری را حمل کنند. آنها نیز نسبت به تداخل کمتر حساس هستند. برای این دو دلیل، کابلهای فیبر نوری به جای کابلهای مس سنتی، با وجود گران بودن آن، به کار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *