راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

تفاوت‌ کلید مینیاتوری و اتوماتیک در چیست؟

تفاوت‌ کلید مینیاتوری و اتوماتیک

کلید های صنعتی ابزاری هستند که موجب کنترل انرژی مصرف کننده های الکتریکی میشوند به بیانی دیگر  وظیفه کلید ها، قطع وصل و  انجام تغییرات  وضعیت مدارهای الکتریکی است. کلید اتوماتیک یا کلید کمپکت (molded case circuit breaker) در واقع یک نوع سوئیچ حفاظتی است که برای کاربردهای سوئیچینگ و حفاظت مدار از آن استفاده می‌شود. با توجه به اینکه کلیدهای مینیاتوری نیز می‌توانند دو وظیفه سوئچینگ و حفاظت مدار را انجام دهند این سوال برای بسیاری از طراحان مطرح خواهد بود که چرا و چه زمانی باید از یک کلید اتوماتیک در مدار استفاده کرد.

باید توجه داشت که با توجه به بالاتر بودن بهای کلیدهای اتوماتیک (بیشتر از ده برابر بهای کلید مینیاتوری) استفاده درست و به موقع از آنها می‌تواند تاثیر زیادی بر روی بهای تمام شده یک سامانه الکتریکی داشته باشد.

برتری‌های مهم کلیدهای اتوماتیک نسبت به کلیدهای مینیاتوری در پایین ذکر شده است. تلاش بر این بوده که نکات ذکر شده به ترتیب اهمیت در طراحی مورد اشاره قرار گیرند.

رنج جریانی

رنج جریانی یکی از خصوصیات مهم هر المان الکتریکی است. این خصوصیت تا حدودی بین برند‌های مختلف متفاوت است اما رنج رایج برای کلیدهای مینیاتوری بین ۰٫۵ تا ۶۳ آمپر است.

قدرت قطع

گرچه در برند‌های متفاوت ممکن است خصوصیات کلیدها تا حدودی متفاوت باشد اما به طور کلی کلیدهای مینیاتوری با قدرت قطع بالا ۱۵kA به ندرت ساخته می‌شوند یا مورد استفاده قرار می‌گیرند, در حالی که قدرت قطع کلیدهای اتوماتیک در تمامی رنج‌ها (معمولا) بالای ۲۵ کیلو آمپر است و برای رنج تا ۶۳۰ آمپر تا ۷۰ الی ۱۰۰ کیلو آمپر نیز می‌رسد.

نوع حفاظت

همانطور که می‌دانید کلیدهای مینیاتوری تنها دارای یک نوع حفاظت (حفاظت مغناطیسی) برای بار هستند. لذا تنها در صورت بروز اتصال کوتاه، مدار را قطع خواهند کرد. از سوی دیگر کلیدهای اتوماتیک می توانند هر دو نوع حفاظت الکتریکی و حرارتی را برای بار ایجاد کنند.

این قابلیت سبب خواهد شد که استفاده از کلیدهای میناتوری برای بارهای موتوری به شدت محدود شود و تنها برای بارهای بسیار کوچک قابل استفاده باشد. لازم به ذکر است که برای فیوزهای مینیاتوری نیز حفاظت حرارتی وجود دارد، منتها به علت غیر قابل تنظیم بودن و عملکرد آنها در یک بازه و آن هم غیر دقیق، قابل اعتماد برای بارهای حساس نمی باشد.

تجهیزات جانبی

وسعت تجهیزات جانبی برای یک کلید اتوماتیک ( مانند کنتاکت کمکی و کنتاکت خطا، شافت واسط کلید گردان و …) به مراتب از یک کلید مینیاتوری بیشتر است. این خصوصیت این قابلیت را به کلید می‌دهد که رنج وسیعی از حفاظت‌ها و نظارت‌ها را برای بار فراهم کند. گرچه کلیدهای میناتوری هم دارای تعداد محدودی از تجهیزات جانبی هستند اما تهیه آنها تا به مراتب مشکل‌تر است و با توجه به قیمت بالای آنها مقرون به صرفه نخواهد بود.

عملکرد در صورت بروز خطا یکی از قابلیت‌های مهم کلیدهای اتوماتیک سه حالته بودن سوئیچ آنهاست, به این صورت که در صورت بروز خطا در یک کلید اتوماتیک کلید به جای قرار گرفتن در حالت قطع در حالت خطا قرار خواهد گرفت و این خصوصیت امکان مشاهده بروز قطعی مدار و بازشناختن علت آن (قطع دستی یا بروز خطا) را به ما خواهد داد. این درحالیست که کلیدهای میناتوری تنها دارای دو حالت عملکرد باز و بسته هستند.

قابلیت کنترل خودکار یا از راه دور

با استفاده از اضافه کردن یک مکانیزم موتوری به کلید اتوماتیک می‌توان این قابلیت را برای آن به وجود آورد که از راه دور یا به وسیله یک سامانه الکتریکی باز یا بسته شود. گرچه بهای بالای آن استفاده از آن را به شدت محدود کرده اما کلیدهای میناتوری به هیچ عنوان دارای چنین قابلیتی نیستند و برای قطع و وصل از راه دور باید از کنتاکتور در مدار آنها استفاده کرد.

استاندارد ۱۱۰ که معمولا از سوی طراحان به عنوان منبع مورد استفاده قرار می‌گیرد صریحا به این نکته اشاره کرده است که در یک تابلوی برق خروجی‌هایی که خود به یک تابلوی توزیع کننده کوچکتر متصل می‌شوند باید با کلید اتوماتیک حفاظت گردند.

البته باید توجه داشت که استفاده از کلید میناتوری به عنوان حفاظت ورودی تابلوهای کوچک مجاز است.

خرید کلید اتوماتیک وکلید مینیاتوری

خرید کلید اتوماتیک و کلید های  برق صنعتی مرغوب و با کیفیت بالا می تواند از بسیاری از خطرات و مشکلات در حین انجام کار ، شوک الکتریکی، سوختگی و سایر مسایل که می تواند لطمات فیزیکی و مالی داشته باشد جلوگیری کند.

استفاده از کلیدهای غیر استاندارد موجب انجام دوباره کاری ها و افزایش قیمت تمام شده پروژه های صنعتی خواهد شد. به همین جهت خرید از فروشگاه های معتبر و طرف قرارداد برندهای موجود در بازارمی تواند به شما در خرید درست و اقتصادی کمک شایانی نماید.

نمایندگان رسمی فروش سیم و کابل معمولا اخرین لیست قیمت کلید مینیاتوری و سایر کلیدهای صنعتی را در اختیار شما می گذارند و شما می توانید با اطمینان و آرامش بیشتری خود را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *