راهنمای خرید انواع سیم و کابل

خرید انواع سیم و کابل مناسب

خرید انواع سیم و کابل

برای اکثر ما این اتفاق افتاده است که حداقل یک مرتبه برای خرید انواع سیم و کابل به بازار و یا حتی الکتریکی های تزدیک محل زندگی خود مراجعه کرده باشیم. این خرید می تواند گاهی چند متر سیم آنتن یا چند متر سیم نایلونی روکار یا حداکثر یک کابل دو رشته با سطح مقطع پایین باشد. چرا خرید انواع سیم و کابل یکی از خرید های سخت برای مصرف کنندگان می باشد؟

وقتی ما می خواهیم یک گوشی تلفن یا یک تلوزیون خرید کنیم تنها چند کارخانه تولید کننده وجود دارد و اگر بخواهیم تفاوت بین آن ها را متوجه شویم با یک جستجو ساده در اینترنت ویا حتی چند سوال ساده از مصرف کنندگان میتوانیم متوجه آن شویم. اما این موضوع در بازار سیم و کابل خیلی وسیع تر دنبال میشود.

جالب اینجاست که بدانید نزدیک به یکصد و پنجاه کارخانه وجود دارد که سیم و کابل استاندارد تولید میکنند.تعداد زیادی نیز وجود دارند که به صورت کارگاه های کوچک می باشند که سیم و کابل سیمکو های غیراستاندارد تولید میکنند. همین یک دلیل شاید کافی باشد که ما را برای خرید با مشکل مواجه کند.

کارخانجات کابل و سیم به طور تخصصی تر به چند دسته تقسیم میشوند:

۱- کارخانجاتی با تولید سیم و کابل های فشار ضعیف مسی.
۲- کارخانجاتی با تولید سیم و کابل فشار ضعیف آلومینیومی
۳- کارخانجاتی با تولید سیم و کابل فشار متوسط و قوی مسی و آلومینیومی.
۴- کارخانجاتی مانند شرکت صنعتی الکتریک خراسان،شرکت سیم و کابل همدان،سیم و کابل مغان و بسیاری از کارخانجات دیگر شامل این دسته می شوند.
۵- کارخانجاتی مانند سیم و کابل مشهد،سیم و کابل مسین،سیم و کابل پارس،سیم و کابل پیشرو و… شامل این دسته میشوند.
۶- کارخانجاتی مانند سیم و کابل ابهر،سیمکو،یزد،البرز و کرمان و کاویان … نیز شامل دسته آخر میشوند.

 

بیشتر بخوانید : ساخت سیم و کابل از گذشته تا امروز

 

 مصارف کابل و سیم

 • خرید کابل صنعتی
 • خرید کابل ساختمانی

سیم و کابل در ساختمان

در بخش ساختمان به طور معمول از چند سایزمعمول سیم و کابل استفاده میشود. برای روشنایی و کلید و پریز از سیم ۱٫۵و ۲٫۵ میلیمتر استفاده میشود.برای وسایل گرمایشی و سرمایشی از کابل های سه رشته معمولا با سطع مقطع۴ میلیمتر. برای تابلو از سیم ۴ میلیمتر و سیم ۶ میلیمتر.

برای برق ورودی معمولا کابل مفتول ۲ رشته با سطع مقطع ۴ میلیمتر یا ۶٫ برای برق آسانسور هم از کابل ۴ رشته با سطع مقطع ۶ یا ۱۰ میلیمتر.برای آیفون از سیم ۶ زوج و برای تلفن معمولا۲ یا ۴ زوج استفاده میشود.

خرید انواع سیم و کابل، کدام برندی ؟

متاسفانه کارخانجات غیر قانونی ای در کشور وجود دارند که معمولا هم سیم غیر استاندارد تولید می نمایند. بسیاری از  این کارخانه ها نیز با اضافه کردن پیشوند پا پسوند نام کارخانجات بزرگ به نام خود آن را به بازار عرضه میکنند. یکی از راه های خرید آسان مطمئن خرید انواع سیم و کابل کردن از فروشگاهای معتبر و نمایندگی ها می باشد. گروه صنعتی نیرو کابل ، شرکت سیم و کابل همدان،مغان،رسانا،سیمیا،ری افشان،آرین ابهر و … را می توان  نام برد.
یکی از راه های تشخیص سیم استاندارد وزن مس به کار رفته در آن است.

به این نکته هم باید اشاره کرد که بعضی مواقع برخی تولید کنندگان با استفاده از آهن وزن محصول خود را بالا میبرند. استفاده از سیم آلومینیوم روکش شده با مس نیز روشی هست که برخی تولیدکنندگان غیر استاندارد از آن استفاده میکنند. جالب است بدانید که تنها ۵% از هزینه های یک ساختمان را سیم و کابل تشکیل میدهد. استفاده از سیم و کابل غیر استاندارد ۹۵% سرمایه را به خطر می افتد.

خرید انواع سیم و کابل در صنعت:

خرید انواع سیم و کابل در این بخش نسبت به ساختمان کمی راحت تر است. زیرا کارخانجات کمتری نسبت به بخش ساختمان در این بخش رقابت می کنند. به عنوان مثال برای راه اندازی برق یک کارخانه نه چندان بزرگ نیاز به کابل سه فاز با سطع مقطع بالا داریم.

کارخانجاتی نیز ماندد کابل متال،کابل همگام،همدان،رسانا،سیمیا،ایران،بایکا و …. نیز از تولید کنندگان معتبر در این بخش هستند. خوشبختانه اکثر نام های های یزرگ در صنعت سیم و کابل شروع بو صادرات محصولات خود کرده اند و توانسته اند در بازار خارجی نیز برند خود را به عنوان یکی از نام های با کیفیت در بازار نشان دهند.

هم چنین برخی از این کارخانه نیز با تاسیس کارخانه در کشور های همسایه توانسته اند صنعت تولید خود را گسترده تر کنند. در این مقاله از نام چند کارخانه تولید کننده سیم و کابل استفاده شد. با اطمینان می توان گفت کارخانجات دیگر بسیار خوبی در کشور وجود دارد که به دلیل کوتاه بودن مقاله نتوانستیم نام آن ها را ذکر کنیم.

2 دیدگاه در “خرید انواع سیم و کابل مناسب

 1. ups مک mac گفت:

  نویسنده این متن کیه؟

  1. فروشگاه نیرو کابل گفت:

   با سلام و احترام

   خانم میرهاشم

   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *