راهنمای خرید انواع سیم و کابل

در مورد کابل کواکسیال بیشتر بدانید

در مورد کابل کواکسیال بیشتر بدانید

اکثریت مردم و بهتر بگویم ،کاربران محصولات شرکت سیم و کابل کرمان ، از کابل کواکسیال با عنوان کابل RG-59 یاد می کنند و تا حدی با کاربرد آن آشنایی دارند. البته افراد دیگری نیز هستند که آن را با نام RG-6 می شناسند و یا نام اختصاری آن ، یعنی کواکس را در ذهن دارند. به هر حال فرقی نمی کند که شما با کدام اسم به یاد کابل کواکسیال نمایندگی سیم و کابل برق کرمان می افتید چون تمامی نام های عنوان شده یک مفهوم را ارایه می دهند و یک کاربرد دارند.

در اینجا ما سعی داریم تا اطلاعات نسبی راجع به کابل کواکسیال و نوع استفاده ی آن به شما بدهیم.

در مورد کابل کواکسیال بیشتر بدانید

امروزه استفاده از کابل کواکسیال رواج فراوانی دارد زیرا به وسیله ی آن می توان داده های محافظت شده را منتقل نمود. این کار به وسیله ی دو هادی جهت دار شده در یک محور انجام می گیرد. البته این دو رسانا به واسطه ی یک لایه ی عایق از یکدیگر جدا شده اند. بگذارید کمی دقیقتر به ساختار و قیمت سیم و کابل برق بپردازیم.

هسته یا بخش مرکزی کابل که مهمترین قسمت آن است را سیمی فلزی تشکیل می دهد که معمولا از جنس مس یا آلومینیوم می باشد. این سیم اولین رسانای موجود در این کابل است. این هسته ی فلزی به وسیله ی عایقی ضد برق و غیر رسانا پوشش داده شده است که البته این عایق نیز توسط تور فلزی، فویل و یا قطیان احاطه می گردد.

بر روی آنها ، رسانا یا هادی دوم قرار می گیرد که آن هم عمدتا از مس یا آلومینیوم است. در بیرونی ترین قسمت نیز جلد یا پوشش محافظ قرار دارد که تمامی بخش های بالا را در یک مجموعه و در کنار هم نگه می دارد.

موارد استفاده ی کابل کواکسیال

حتما این نکته توجه شما را نیز به خود جلب کرده است. این محصول نمایندگی کابل کرمان طراحی و ساخته شده است تا سیگنال هایی با فرکانس بالا را منتقل نماید و البته اطمینان دهد که این سیگنال ها از تداخل میدان های مغناطیسی (EMI) دور بمانند.

احتمالا بسیاری از شما با نوعی کابل کواکسیال به نام CATV آشنایی دارید زیرا این کابل در سیستم پخش تلویزیون خانگی شما کاربرد دارد (شاید خیلی ها خاطره ی به هم پیچیدن این کابل و تلاش برای رفع این مشکل را فراموش نکنند!).

جالب توجه این است که همین کابل در تجهیزات دیگری مانند رادیو های آماتور ، رادیو های تبلیغاتی ، دوربین های مدار بسته (CCTV) ، سیستم های کابلی زیر دریا ، سیستم اترنت پهن باند و تجهیزات ویدیویی خانه نیز استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید : کابل ابزار دقیق چیست؟

 

پیشوند RG در نام کابل های کواکسایل به چه معناست؟

شاید در نگاه اول این نکته توجه شما را به خود جلب نکرده باشد. ولی دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست (یا بهتره بگم ، از ندونستنش که بهتره). این پیشوند که در بسیاری از انواع کابل کواکسیال شرکت سیم و کابل برق کرمان دیده می شود ، به اختصار درآمده ی عبارت Radio Guide می باشد.

معنای آن هم راهنمای رادیویی است. استفاده از این علامت اختصاری هم بر می گردد به زمان جنگ جهانی دوم و هنگامی که نیروهای نظامی به شکل وسیعی از کابل کواکسیال بهره می بردند. آنها به وسیله ی پیشوند RG ، دسته های مختلف کابل را از یکدیگر سوا کردند تا به شناخت راحت تر آنها کمک کند.

این استعمال به حدی متداول شد که امروزه افراد زیادی کابل های کواکسیال نمایندگی سیم و کابل کرمان را به واسطه ی شروع نام آنها با عبارت RG می شناسند (جالب اینجاست که این پیشوند دیگر کمتر استفاده ی نظامی دارد و در عصر معاصر ، از MIL-C-17 استفاده می گردد).

در مطالب بعدی راجع به ابعاد دیگر این محصول نمایندگی کابل برق کرمان توضیح می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *