راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

راهنمای خرید کابل قدرت

راهنمای خرید کابل قدرت

کابل قدرت که به آن کابل فشارقوی نیز گفته می‌شود، نوعی کابل برق به شمار می‌رود که در دسته سیم و کابل نیرو مارکت قرار میگیرد. این کابل‌ها امکان عبور و انتقال ولتاژهای بسیار بالا را فراهم می‌کنند. کابل‌های قدرت انواع مختلفی داشته و می‌توانید از آن‌ها در مصارف صنعتی، کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و… استفاده کنید. از سوی دیگر امکان استفاده از این محصولات در صنعت ساختمان سازی نیز وجود دارد. بسیاری از افراد تمایل به خرید کابل قدرت دارند‌. اما نمی‌دانند برای خرید این محصولات به چه نکاتی توجه کنند. به‌ همین دلیل در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید کابل قدرت را ارائه دهیم. اما پیش‌ از آن لازم است بدانید که کابل فشار قوی و یا قدرت چیست.

کابل قدرت چیست؟

کابل­‌های قدرت و یا فشارقوی نوعی کابل بوده که در سیستم‌های برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل می‌تواند ولتاژهای بسیار بالا را تحمل کند. کابل‌های فشار قوی در حالت معمول از هادی‌هایی از جنس مس به‌ وجود آمده‌اند و یا هادی آن‌ها از جنس آلومینیوم انتخاب‌ شده است.

یکی دیگر از اجزا و بخش‌های اصلی این کابل‌ها، عایق است. عایق به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد که هادی‌ها با یکدیگر در تماس قرار نگرفته و یا اتصال و پیوند میان آن‌ها روی ندهد. این تجهیزات از یک روکش نیز به‌ وجود آمده‌اند که در واقع عایق نهایی آن‌ها محسوب می‌شود. این عایق می‌تواند از کابل در برابر فشارها و یا عوامل خارجی حفاظت کند.

راهنمای خرید کابل قدرت

راهنمای خرید کابل قدرت

انواع کابل قدرت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش‌ از خرید کابل قدرت در نظر داشته باشید، نوع این تجهیزات است. در حال‌ حاضر بسیاری از افراد به خرید کابل سیمیا تمایل پیدا کرده‌اند، اما باید پیش‌ از خرید، این نوع تجهیزات را به‌ خوبی بشناسند و یا از قیمت کابل برق مورد نظر خود اطلاعات کافی به دست آورند.

کابل‌های قدرت را می‌توان در انواع آرموردار، افشان، سه‌رشته‌ای، تورچ، چند رشته‌ای و… دسته‌بندی کرد. شما می‌توانید برای مصارف خود نوع مناسب این تجهیزات را انتخاب و خریداری کنید. در ادامه به شرح مختصر انواع این تجهیزات خواهیم پرداخت.

کابل­‌های قدرت آرموردار

این نوع از کابل‌های قدرت از قدرت هادی بسیار بالایی برخوردار شده‌اند. به‌ همین دلیل کابل‌های آرموردار در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سوی دیگر این نوع کابل‌های برق با استفاده از یک زره به‌ طور کامل پوشش داده‌ شده‌اند.

بنابراین می‌توانید از آن‌ها در کاربردها و مصارفی استفاده کنید که نیاز به حفاظت مکانیکی بوده و یا لازم است کابل از استقامت کششی بالاتری برخوردار شده باشد. در شرایط کنونی از این تجهیزات در فرایند نصب سیستم‌های انتقال نیرو استفاده می‌کنند و یا آن‌ها را در کابل کشی‌های زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید کابل مخابرات

کابل­‌های قدرت افشان

این کابل‌ها از انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردار شده‌ و از سوی دیگر از دو یا چند سیم تک رشته و افشان به‌ وجود آمده‌اند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به نوع کاربری خود، کابل افشان تک سیم و یا چند سیم را انتخاب کرده و به خرید آن دست بزنید.

سیم‌های به‌ کار رفته در ساختار این کابل‌ها از جنس مس بوده و با استفاده از عایق نیز پوشش داده شده‌اند.
این کابل‌ها را می‌توانید به‌ صورت گرد و یا تخت انتخاب و خریداری کنید.

کابل‌های افشان گرد و تخت از نظر شیوه قرارگیری رشته‌ها با یکدیگر دارای اختلافاتی هستند و از سوی دیگر طرح و شکل نهایی آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. رشته‌های کابل‌های گرد در درون کابل و به‌ صورت تابیده قرار گرفته‌اند. این در حالی است که در کابل تخت، این رشته‌ها به‌ صورت موازی جای گرفته‌اند.

کابل­‌های قدرت سه‌رشته‌ای

این کابل‌ها دارای سه مسیر جداگانه بوده و از این سه مسیر به‌ منظور عبور جریان برق استفاده می‌کنند. این محصولات از نظر نوع کاربری با یکدیگر اختلافاتی داشته و ولتاژ نامی، جنس رسانا و… آنان نیز با یکدیگر متفاوت است.

از این کابل‌ها در حالت معمول در کارخانه‌ها و یا شبکه‌های تغذیه شهری استفاده می‌کنند. یعنی مکان‌ها و مواردی که در آن‌جا کابل از هر گونه ضربه مکانیکی دور خواهد ماند.

کابل­‌های قدرت تورچ

اگر بخواهند از کابل‌های برق قدرت در مصارفی از قبیل جوشکاری و یا برش دهی استفاده کنند، این کابل‌ها را به کار می‌گیرند. در حقیقت می‌توان گفت کابل فشار قوی تورچ، محصول و یا قطعه‌ای بسیار مهم و کاربردی برای دستگاه‌های جوش و یا برش است.

در حالت معمول برای اجرای عملیات جوشکاری با گاز محافظ co2 و یا انتقال برق و یا برای اجرای جوشکاری با گاز آرگون از کابل‌های قدرت تورچ استفاده می‌کنند.

در بیشتر مواقع این کابل‌ها اندازه‌های سه یا چهارمتری داشته و در انواع هوا خنک و آب خنک نیز طراحی و تولید می‌شوند. اما از نوع هوا خنک استفاده‌های بسیار بیشتری به عمل می‌آید.

کابل­‌های قدرت چند رشته‌ای

یکی دیگر از انواع کابل­های قدرت که باید پیش‌ از خرید این محصولات به آن توجه داشته باشید، کابل فشار قوی چند رشته‌ای است. این محصولات در حالت معمول با سطح مقطع بالاتر از ۶ میلی‌متر مربع طراحی و تولید شده و به بازار مصرف ارائه می‌گردند.

از این کابل‌ها در مصارفی مانند صنایع استفاده کرده و یا در فرایند سیم‌کشی داخل ساختمان از آن‌ها استفاده می‌کنند. در بسیاری از مواقع نیز به خرید کابل‌ قدرت چندرشته‌ای دست زده و از آن در تجهیزات اداری و یا صنعتی استفاده می‌نمایند و یا آن‌ها را در تجهیزات و ماشین‌آلات قابل‌ حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *