راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

روش شناسایی سیم و کابل باکیفیت

روش شناسایی سیم و کابل

چکیده:

خرید سیم و کابل با کیفیت با توجه به افزایش بی سابقه قیمت مس بسیار مشکل شده است و دانستن برخی نکات در این رابطه بسار ضروری است. گفته می شود که حجم بالایی از سیم و کابل های بازار ایران از استاندارد های لازم برخوردار نیستد و یکی از دلایل عمده آتش سوزی های شهری نیز اتصالی این سیم هاست . به همین علت روش شناسایی سیم و کابل با کیفیت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.  بر اساس آمارهای رسمی سازمان آتش نشانی نزدیک به ۵۰درصد آتش سوزی ها بر اساس اتصالی کابل های ساختمان است.

خرید سیم و کابل با کیفیت:

کیفیت محصولاتی همچون سیم و کابل خوب را نمی توان از وزن و بسته بندی تشخیص داد. به همین علت بهتر است  در هنگام خرید فرم استاندارد را از فروشنده دریافت کرد. کابل در حقیقت نوعی هادی است که دارای پوشش عایقی است.

ساختمان کابل از بخش های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از

 • هادی
 • عایق
 • پوسته فلزی
 • پرکننده
 • زره
 • غلاف

که هر کدام وظیفه  خاص خود را دارندبرای تشخیص کیفیت سیم انتهای سیم را لخت می کنند که اگر با رنگ زرد  و درخشان بود درصد مس آن قابل قبول است و سیم با کیفیت به شمار می رود

روش شناسایی سیم و کابل با کیفیت بدین صورت است که :

 1. سطح بیرونی سیم و کابل باید کاملا صاف و بدون هرگونه فرورفتگی و برجستگی باشد.
 2. قطر عایق یا غلاف سیم نباید زیاد باشد. متاسفانه برخی از تولیدکنندگان با کم کردن از وزن مس لازم در سیم و کابل و افزودن به قطر عایق یا غلاف سبب می شود وزن محصول مناسب به نظر برسد. اما این محصول قابلیت استفاده برای مورد ظراحی شده را نخواهد داشت و در صورت استفاده باعث آتش سوزی  و مشکلات دیگر می شود.
 3. هادی باید سنتر باشد، بدین معنا که هنگامی که سیم را از قطر برش می زنیم، باید هادی(مس) در مرکز عایق قرار گرفته باشد.
 4. سیم ها باید سنتر باشد، بدین معنا که هنگامی که کابل را از قطر برش می زنیم باید غلاف طوری سیم ها را در برگرفته باشد که ضخامت غلاف در اطراف سیم ها مساوی باشد .
 5. عایق سیم هنگام جدا سازی از هادی (مس) باید به آسانی و به صورت کشسانی از روی مس جدا شود.
 6. در رابطه با کابل باید این نکنه را مد نظر قرار داد که  جداسازی سیم ها از هم  و غلاف کاملا آسان انجام پذیرد

 

بیشتر بخوانید : کابل های فشار قوی و فشار ضعیف

 

مشخصات سیم و کابل مسی با کیفیت به شرح ذیل می باشد:

 • از مس خالص  نرم شده تهیه شده باشد.
 • رشته های مس سیاه نباشند.
 • قابل انعطاف باشد
 • به اندازه کافی و طبق جدول استاندارد برای هر مقطع سیم ، مس مصرف شده باشد (کم بودن مس باعث می شود مقاومت هادی به نسبت استاندارد آن مقطع زیاد باشد و استفاده مازاد آن سبب هدررفتن فلز گران بهای مس می شود و در نتیجه قیمت تمام شده سیم یا کابل افزایش می یابد.

همچنین جنس هادی سیم در بیشتر موادر تقلب در مقدار خلوص مس سیم است . با نگاه به سیم می توان به صورت تقریبی مقدار در صد مس آن را تشخیص داد. برخی از سازندگان ، درون سیم ها آهن اضافه می کنند لذا جهت بررسی این موضوع انتهای سیم را لخت می کنند.و اگر زرد رنگ و درخشان باشد درصد مس ان قابل قبول است ولی اگر رگه های سیاه رنگی دیده شد و یا سیم های افشان آن درخشندگی لازم را نداشت در سیم آهن بکار ر رفته است.

تولید سیم و کابل مشمول استاندارد اجباری می باشد به این معنا که جهت تولید سیم و کابل استاندارد برای مصرف داخلی ، صادرات و یا واردات می بایستی تمام یا بخشی از استاندارد ملی مربوطه به ترتیبی که در قانون اصلاح قوانین و مقررات استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مقرر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *