راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

روکش های حرارتی (شیرینگ حرارتی)

روکش های حرارتی

این روکش های حرارتی (شیرینگ های حرارتی) به راحتی توسط روش های استاندارد صنعتی (سشوار صنعتی یا سرپیک) در دمای ۱۲۰ + درجه سانتی گراد جمع می شوند و به زیبایی حول شیء مورد پوشش کاملا” مستحکم و کیپ می شوند.

ضریب جمع شوندگی این روکش ها ۲ به ۱ است، یعنی پس از حرارت مناسب، قطرروکش حرارتی (شیرینگ) به نصف قطر اولیه کاهش می یابد. این روکش های حرارتی (شیرینگ های حرارتی) عاری از هالوژن می باشند، بدین معنا که هنگامی که در معرض دماهای بالاتر و غیر استاندارد قرار می گیرند، گازهای سمی و خورنده تولید نمی کنند.

شیرینگ حرارتی یا روکش های حرارتی جمع شونده، همانگونه که از نامشان پیداست، لوله های پلاستیکی جمع شونده ای هستند که برای عایق کردن سیم ها، کابل ها، شینه ها، اتصالات، و ترمینال ها از آنها استفاده می شود.

این روکش ها در برابر فرسودگی، مواد شیمیایی، و تغییرات آب و هوایی مقاومت ایجاد می کنند مضافا به اینکه ، جهت تعمیر عایق سیم های برق و کابل های برق، خوشه بندی، و کد گذاری آنها بر حسب رنگ، مورد استفاده قرار می گیرند.

فرآیند نصب شیرینگ حرارتی

روکش های حرارتی (شیرینگ حرارتی) فرآیند نصب شیرینگ حرارتی به این صورت است که شیرینگ حرارتی پیرامون شیئی که قرار است توسط شیرینگ عایق شود قرار می گیرد. سپس با استفاده از منبع حرارتی مناسب (مانند سشوار صنعتی)، در معرض حرارت قرار می گیرد (میزان حرارت مورد نیاز هر نوع شیرینگ حرارتی متفاوت است). تحت این درجه حرارت، شیرینگ حرارتی تنها در محور قطری منقبض می شود و تشکیل یک عایق محکم، کیپ، و امن را برای شیء مورد نظر می دهد.

ویژگی روکش های حرارتی

روکش های حرارتی (شیرینگ حرارتی)

ویژگی جمع شوندگی شیرینگ حرارتی با تحت تشعشع قرار دادن ماده اولیه پلیمری جهت ایجاد پیوندهای کووالانسی بین اتم های آن ایجاد می گردد. این تشعشع، ساختار مولکولی پلاستیک را به گونه ای تغییر می دهد که تحت تاثیر گرما ذوب نمی شود و تنها خاصیت جمع شوندگی پیدا کند.

در نتیجه، این فرآیند خاصیتی موسوم به «حافظه پلاستیکی » به پلیمر می دهد،به این معنا که هنگامی که پیوند متقابل («کراس لینک ») در پلیمر ایجاد شده و به قطر بیشتر از قطر اولیه گسترش پیدا می کند، تحت تاثیر میزان مشخصی حرارت به قطر اولیه اش (قطر قبل از تشعشع) باز می گردد.

هر نوع شیرینگ حرارتی دارای ضریب جمع شوندگی خاص خود می باشد که به نسبت انقباض شیرینگ حرارتی پس از اعمال حرارت در مقایسه با اندازه منبسط شده آن است. هر یک از سایزهای شیرینگ حرارتی برای محدوده قطری خاص کابل یا شینه مناسب است. استقرار محکم و کیپ شیرینگ حرارتی ( روکش حرارتی ) روی شیء مورد پوشش پس از جمع شدن کامل روکش، تبادل گرمایی مناسب بین شیء و هوا را ممکن می سازد.

روکش های حرارتی تک لایه

شیرینگ های حرارتی ( روکش حرارتی ) تک لایه از پلی الفین ویژه پیوند-متقابل («کراس لینک ») شده تولید می شود.

ویژگی شیرینگ های حرارتی تک لایه

روکش های حرارتی (شیرینگ حرارتی)

این ماده منعطف دارای استحکام بالا در برابر پارگی، مقاومت بالا در مقابل حل شدن، و مقاوت بالا در مقابل جریان سطحی می باشد. این شیرینگ های حرارتی ( روکش حرارتی ) به راحتی توسط روش های استاندارد صنعتی (سشوار صنعتی یا سرپیک) در دمای ۱۲۰ + درجه سانتی گراد جمع می شوند و به زیبایی حول شیء مورد پوشش کاما مستحم و کیپ می شوند.

ضریب جمع شوندگی این روکش ها ۲ به ۱ است، یعنی پس از حرارت مناسب، قطر شیرینگ ( روکش حرارتی ) به نصف قطر اولیه کاهش می یابد.

این شیرینگ های حرارتی ( روکش حرارتی ) عاری از هالوژن می باشند، بدین معنا که هنگامی که در معرض دماهای بالاتر و غیر استاندارد قرار می گیرند، گازهای سمی و خورنده تولید نمی کنند. همچنین در صورت قرار گرفتن در معرض چنین دماهایی، دود بسیار کمی از آنها ساطع می شود.

شیرینگ های حرارتی تک لایه ( روکش حرارتی )، روکش هایی با کاربرد عام محسوب می شوند و مصرف زیادی در هادی های ولتاژ پایین جهت اهداف عایق بندی (محافظت در برابر فرسودگی، مواد شیمیایی، تغییرات آب و هوایی)، کد بندی فازها بر اساس رنگ (با بهره گیری از روکش ها با رنگ قرمز، زرد، و آبی) و علامت گذاری هادی های زمین یا خنثی (با بهره گیری از روکش با رنگ سبز و زرد تلفیقی) دارند.

مشخصات فنی روکش های حرارتی

ماده تشکیل دهنده: پلی الفین انعطاف پذیر، بدون هالوژن، ضد شعله، خود خاموش شونده، پیوند متقابل شده درجه حرارت کاری: ۴۵ – درجه تا ۱۲۵ + درجه سانتی گراد دمای مورد نیاز جهت حداقل جمع شوندگی: ۷۰ + درجه سانتی گراد دمای مورد نیاز جهت حداکثر جمع شوندگی: ۱۲۰ + درجه سانتی گراد ضریب جمع شوندگی: ۲:۱
انقباض طولی: کمتر از % ۵ (بر اساس آزمون A STM D 2671) مطابق با استاندارد RoHS و Sony مقاومت کششی: ۱۰/۴ Mpa (بر اساس آزمون A STM D 2671) مقاومت کششی پس از آزمون پیرشدگی حرارتی: بیشتر از ۷/۳ Mpa (شرایط: +۱۵۸ درجه سانتی گراد، مدت زمان: ۱۶۸ ساعت)

کشش: % ۲۰۰ (بر اساس آزمون A STM D 2671) کشش پس از آزمون پیرشدگی حرارتی: بیش از % ۱۰۰ (شرایط: +۱۵۸ درجه سانتی گراد، مدت زمان: ۱۶۸ ساعت)

شوک حرارتی:

بدون چکیدن، بدون ترک خوردگی (شرایط: +۲۲۵ درجه سانتی گراد، مدت زمان: ۴ ساعت)

مقاومت دی الکتریک:

بیشتر از ۱۵ kV/mm (بر اساس آزمون IEC 243)

مقاومت حجمی:

بیش از ۱ × ۱۰۱۴ Ω.cm (بر اساس آزمون IEC 93)

تحمل ولتاژ:

بدون فروپاشی (بر اساس آزمون ۲۵۰۰ ، A STM D 2671 ولت متناوب، مدت زمان: ۱ دقیقه)
مقاومت در برابر خوردگی: قبول (شرایط: +۱۵۸ درجه سانتی گراد، مدت زمان: ۱۶۸ ساعت)

سازگاری با مس:

قبول (شرایط: +۱۵۸ درجه سانتی گراد، مدت زمان: ۱۶۸ ساعت)

رنگ:

سیاه، شفاف، قرمز، زرد، آبی، سبز، سفید، زرد و سبز تلفیقی (ارت)
شماتیک شیرینگ حرارتی جمع شونده
جدول سایز های روکش حرارتی فشار ضعیف

 

بیشتر بخوانید : الزامات برقی بیمارستان چیست؟

 

شیوه کد گذاری کالا:

شیوه کد گذاری روکش حرارتی فشار ضعیف

نکاتی در خصوص نصب شیرینگ حرارتی ( روکش حرارتی )

گرمای کنترل نشده می تواند جمع شوندگی ناهمگون، آسیب فیزیکی، و خرابی روکش ( روکش حرارتی ) را ایجاد کند. بنا بر این استفاده از شعله مستقیم برای نصب شیرینگ حرارتی توصیه نمی شود، و بهتر است از گرم کن های صنعتی با حرارت قابل کنترل استفاده گردد.

اگر طول زیادی از کابل توسط شیرینگ حرارتی ( روکش های حرارتی ) پوشانده می شود، فرآیند نصب روکش باید از یک سر کابل شروع، و به تدریج تا سر دیگر آن ادامه پیدا کند. برای مطمئن شدن از جمع شوندگی همگون و بدون حباب هوا، کابل مورد نظر هنگامی که در معرض حرارت است باید چرخانده شود.

 حرارت باید به طور یکسان در راستای طول و قطر روکش ( روکش های حرارتی ) اعمال شود تا روکش به صورت یکنواخت منقبض شود و از لحاظ شکلی با کابل، شینه و یا شیء دیگر مورد پوشش سازگاری پیدا کند.

برای جلوگیری از ایجاد تنش فیزیکی، منبع حرارت باید پس از انقباض کامل روکش به سرعت حذف شود تا شیرینگ حرارتی به آرامی خنک شود. شعله باید به طور دائمی در حال حرکت باشد تا از سوختن روکش جلوگیری شود. برای شینه های مستطیل شکل، قسمت روکش ( روکش های حرارتی ) در مجاورت لبه ها باید در ابتدا حرارت داده شوند.

این موضوع باعث یکنواختی بیشتر ضخامت شیرینگ حرارتی ( روکش های حرارتی ) حول شینه می شود. شیرینگ های حرارتی ( روکش های حرارتی ) در دمای تقریبی ۱۲۰ + درجه به صورت کامل منقبض می شوند.

نکات ایمنی و هشدارها

  •  در صورتی که حرارت اعمالی به روکش از ۳۱۵ + درجه سانتیگراد تجاوز کند، احتمال سوختگی روکش وجود دارد.) ظاهر شدن برجستگی و فرو رفتگی بر روی سطح روکش ( روکش حرارتی ) در حین حرارت عادی است.

این موضوع با ادامه حرارت یکنواخت از بین می رود. فرآیند حرارت دادن باید بلافاصله پس از محو برجستگی و فرو رفتگی، و یا زمانی که روکش به طور یکنواخت به دور شیء جمع شد متوقف شود. در جابجایی شینه های روکش شده بلافاصله پس از نصب روکش باید دقت شود. روکش های تازه حرارت دیده و نصب شده، نرم و مستعد آسیب فیزیکی می باشند.

توصیه امنیتی:

  • در هنگام کار با شعله مستقیم و دمای بالا، تدابیر احتیاطی و ایمنی باید رعایت شوند.
  • تجهیز محیط کار به تهویه مناسب در این خصوص ضروری می باشد.
  • خرید شیرینگ حرارتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *