راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

ساختار کابل های سرب و زره دار

ساختار کابل های سرب و زره دار

کابل های سرب و زره دار در واقع زیر مجموعه کابل های  قدرت با هادی مسی و عایق XLPEHome کابل های قدرت با هادی مسی و عایق XLPE هستند. با توجه به  پیشرفت علم و تکنولوژی در عرصه های مختلف به ویژه سیم و کابل که مورد بحث ما می باشد. ما در فروشگاه نیرو کابل در نظر داریم که در مورد انواع کابل های زره دار که به کابل های مسلح یا کابل های آرموردار نیز شناخته شده هستند بپردازیم.

که در واقع اصلی ترین ابزار انتقال برق  است که در اکثر پالایشگاه های نفتی استفاده می گردد. انواع کابل های زره دار و در بعضی اوقات کابل های سرب و زره دار میباشد. در این قسمت از بخش مقالات به بررسی انواع کابل های زره دار و سرب دار میپردازیم.

در جدول اختصار جهانی این نوع کابل ها را به طور خلاصه با سه حرف ُSWA میشناسند، که کوتاه شده کلمه ی STEEL WIRE ARMOURDE میباشد.ب یشتر مصارف این کابل ها در سیستم های انتقال برق زمینی از ۱ کیلو ولت به بعد میباشد.

ساختار کابل های سرب و زره دار

هادی:

هادی این کابل ها در سیستم برق فشار ضعیف اکثر مواقع به صورت هادی مس مفتول و در انتقال های فشار قوی به صورت آلومینیوم نیز میباشد.

عایق:

میتواند مانند اکثر کابل ها به صورت پی وی سی باشد، اما به دلیل بالا بودن مقاومت در برابر آب و خواص بهتر الکتریکی از عایق XLPE استفاده کرد.

لایه زیرین:

استفاده از پلی وینیل کلرید یک لایه ی مرز محافظ بین لایه ی درونی و بیرونی کابل ایجاد میکند.

زره کابل:

زره ی این کابل ها لایه محافظتی است که کابلی که در زمین است را از فشار ناشی حفظ نگه میدارد البته این نوع حفاظ در کابل های چند رشته به صورت استیل و در کابل های تک رشته از جنس آلومینیوم میباشد.

غلاف سربی:

نوعی لایه از سرب است که روی عایق اولیه کابل قرار میگیرد و در لایه بعدی زره قرار میگیرد.یک لایه همیشه این دو را از هم جدا میکند. نکته ای در مورد کابل های سرب دار وجود دارد که راجع به مصرف خاص تر نسبت به کابل های زره دار است. اکثر کابل های سرب و زره دار در مناطقی بسیار حساس استفاده میشود و کار کردن با این کابل ها به دلیل وجود سرب از خطرات زیادی برخوردار است.

این نوع کابل ها را میتوان نوع خوبی از انتقال دهنده برق نام برد. شاید این سوال برای خیلی ها پیش بیاید که چرا آرمور کابل های چند رشته استیل است ولی تک رشته ها آلومینیوم است؟

پاسخ این سوال غیر مغناطیس بودن آلومینیوم است . استیل در کابل های تک رشته میتواند میدان مغناطیسی غیر قابل کنترل را ایجاد کند. به این دلیل در کابل های تک رشته از آلومینیوم استفاده میشود.
به دلیل این که اکثر شبکه های انتقال برق فشار قوی از زیر زمین انتقال پیدا میکنند. زره دار کردن این کابل ها راه حلی بسیار مناسبی برای جلوگیری از ضربه احتمالی به کابل میباشد. همان طور که شاهد هستیم اکثر کابل های فشار قوی با یک لایه ی زره پوشیده شده اند.

بیشتر بخوانید : کابل های بدون هالوژن

 

اختصار این کابل ها به شرح زیر در جدول جهانی میباشد:

NYRY: کابل زره دار
N2XYRY: کابل زره دار با عایق XLPE
NYKY: کابل سرب دار
NYKYRY:کابل سرب و زره دار
N2XYK:کابل سرب دار با عایق XLPE

در آخر باید به  این نکته هم اشاره کنیم که گاهی اوقات از این کابل ها برای سیستم ارتینگ (اتصال به زمین) نیز استفاده میتوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *