راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

سیم مفتول چیست؟ و چه کاربردی در صنعت سیم و کابل دارد؟

سیم مفتول

سیم مفتول چیست و چه کاربردی در صنعت سیم و کابل دارد؟

مفتول به معناب تاب داده شده می باشد اما در سیم و کابل به دسته ای از محصولات اطلاق می گردد. که هادی آنها بر اساس استاندارد ملی ایران شماره ISIRI 3084 و یا استاندارد بین المللی IEC ۶۰۲۲۸ از نوع گروه ۱ ( هادی های تک مفتولی ) می باشد . سیم مفتول انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها سیم مفتولی است که سیم خشک و سیم نصب ثابت نیز معروف است  و دارای هادی تک مفتولی می باشد .

سیم مفتول چیست ؟

سیم مفتولی یا سیم نصب ثابت و یا به اصطلاح رایج بازار سیم خشک ، این سیم که به صورت تک رشته ای می باشد جنس هادی آن به صورت معمول از جنس فلز مس است و عایق آن نیز از جنس پی وی سی می باشد. این سیم انعطاف پذیری و مقاومت بسیار بالایی دارد که کنار هم گذاشتن این دو ویژگی باعث می شود که یک انتخاب خاص در حوزه صنعت باشد.

از سیم مفتولی ( سیم نصب ثابت یا سیم خشک ) در سیم کشی داخلی تابلو ها و توزیع کننده های برق استفاده می گردد. همچنین از سیم مفتولی ( سیم غیر قابل انعطاف یا سیم نصب ثابت ) می توان در لوله ها و زیر گچ استفاده نمود .

ولتاژ نامی در سیم های مفتولی ، ۵۰۰/۳۰۰ ولت در سیم های مفتولی مقاطع ۵/۰ و ۷۵/۰ و ۱ میلی متر مربع و ۷۵۰/۴۵۰ ولت برای سیم های مفتولی با سطح مقطع بیش از ۱ میلی متر مربع می باشد .

در بازار سیم مفتولی با هادی الومینیومی نیز وجود دارد که قیمت آن نسبت به سیم های از جنس فلز مس ارزان تر است که معمولا تولیدکنندگانی که کیفیت مدنظرشان است برای تولید این سیم از مس استفاده می کنند

 • انواع سیم مفتولی
 • سیم مفتولی فابریک
 • سیم مفتولی فابریک که از نازک کردن میلگرد نمره ۶٫۵ حاصل می شود
 • سیم مفتولی غیرفابریک
 • سیم مفتولی غیر فابریک از تسمه های فلزی تولید می شود
 • سیم مفتولی گالوانیزه

سیم مفتول گالوانیزه سرد

خواص سیم مفتول گالوانیزه سرد بر اساس میل گردی است که از آن تهیه می شود. برای تولید این سیم در ابتدا مفتول سیاه تمیزکاری می شود. و بعد با فرآیند الکترولیز لایه ی گالوانیزه سرد روی آن قرار داده می شود که باعث ایجاد مقاومت  و انعطاف بالا در این سیم می گردد. این سیم های مفتول به صورت کلاف و شاخه تولید می گردند.

سیم مفتول گالوانیزه گرم:

در این روش با گالوانیزاسیون داغ ، مفتول سیاه حرارت داده شده و سپس آن را روکش می کنند. این سیم مقاوم در برابر رطوبت و خوردندگی و زنگ زده گی می باشد و مقاومت و انعطاف پذیری بالایی دارد از دیگر تقسیم بندی های سیم مفتول می توان به سیم مفتول سیاه، سفید و استیل اشاره کرد.

 

حتما بخوانید

 تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

کاربرد سیم مفتول

سیم مفتولی که به نام های سیم غیر قابل انعطاف ، سیم نصب ثابت و یا سیم خشک نیز شناخته می شود. معمولا  برای استفاده در سیم کشی داخلی تابلوهای برق و توزیع کننده ها کاربرد دارد همچنین به کارگیری سیم مفتولی ( سیم غیر قابل انعطاف ، سیم نصب ثابت یا سیم خشک ) در داخل لوله ها و زیر گچ نیز معمول است . البته سیم های نصب ثابت با هادی تابیده منظم ( گروه ۲ ) را می توان به عنوان اتصالات تابلوهای کنترل ، در ساخت دسته سیم و نیز الکترونیک صنعتی به کار برد .

انواع سیم مفتول

سیم های مفتولی بر اساس ولتاژ نامی به دو گروه تقسیم می گردند : سیم های مفتولی دارای ولتاژ نامی ۵۰۰/۳۰۰ ولت سیم های مفتولی دارای ولتاژ نامی ۷۵۰/۴۵۰ ولت هادی سیم های مفتولی مطابق با الزامات استاندارد ملی مربوطه می بایستی کلاس ۱ ( هادی تک مفتولی ) و یا کلاس ۲ ( هادی نیمه افشان ) باشد .

 

بیشتر بخوانید : کابل فیبر نوری چیست؟

 

خرید سیم مفتول

در زمان خرید سیم مفتولی باید نکات ذیل را در نظر گرفت:

۱-  هادی برتر در سیم های مفتولی از جنس مس باشد . در صورت استفاده از سیم مفتولی با هادی آلومینیومی باید توجه داشت که مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۳۰۸۴ استفاده از آلومینیوم به عنوان هادی در سیم های تک مفتولی از مقطع ۱۰ میلی متر مربع مجاز شناخته شده است .

 

۲-  به هنگام خرید باید توجه داشت که وزن همواره نمی تواند به عنوان معیار کیفیت سیم مفتولی محسوب گردد.

۳- هنگام خرید علاوه بر قیمت بایستی به سابقه تولید کننده و رعایت استانداردهای مربوطه در تولید توجه داشت .

بهترین سیم مفتول کدام است

بهترین نوع سیم مفتولی ، سیم مفتولی با هادی مسی می باشد .سیم افشان و تفاوت آن با سیم مفتولی سیم های افشان در قیاس با سیم مفتولی ( سیم خشک یا سیم نصب ثابت ) انعطاف پذیری بیشتری دارد ،  به همین دلیل از سیم های افشان در داکت های زیر زمینی ، ماشین الات و تابلوهای فرمان که در آنها به انعطاف پذیری زیادی مورد  نیاز می باشد به کار می روند .این انعطاف پذیری بیشتر باعث می شود تا سیم افشان جهت استفاده در مکان هایی که تحرک وجود دارد یا پیچش مکرر صورت می گیرد گزینه مناسب باشد .

مقاومت الکتریکی هادی در سیم افشان از سیم مفتولی بیشتر است .

در کل تفاوت در مقاومت الکتریکی هادی سیم افشان و سیم مفتولی زیاد  نیست اما ممکن است در مواردی یا متراژهای بالا تاثیر خود را بیشتر نشان  دهد.

2 دیدگاه در “سیم مفتول چیست؟ و چه کاربردی در صنعت سیم و کابل دارد؟

 1. Iran Pack گفت:

  شما پیج اینستا هم دارین؟

  1. فروشگاه نیرو کابل گفت:

   با سلام و احترام

   خیر دوست عزیز

   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *