راهنمای خرید انواع سیم و کابل

سیم و کابل دوربین مداربسته

سیم و کابل دوربین مداربسته

سیم و کابل دوربین مداربسته از مهمترین اجزای مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته است. به دلیل این که استفاده از سیم نامرغوب یا نصب اشتباه آن می تواند در دریافت تصویرِ با کیفیت ایجاد اختلال کند. باید سیم کشی دوربین ها باید با دقت بالایی انجام پذیرد.

این سیم کشی صحیح و با کیفیت اگر به درستی صورت نگیرد، احتمال دارد که باعث اتلاف هزینه ما در خرید دوربین مداربسته شود. نصب و سیم کشی غیر اصولی، ممکن است باعث ایجاد کیفیت تصویر پایین است. که مستقیما به نوع سیم کابل و سیم کشی دوربین ها مربوط می شود. شما می توانید در فروشگاه نیرو کابل انواع سیم و کابل کواکسیال و کابل RG59 را مشاهده کنید.

سیم و کابل دوربین مداربسته

سیم و کابل دوربین مداربسته (CCTV) عمدتاً برای انتقال تصاویر و اطلاعات از دوربین‌ها به مکان‌های مختلف از جمله مانیتورها، دستگاه‌های ضبط و ذخیره‌سازی داده‌ها و تجهیزات مرتبط استفاده می‌شوند. این کابل‌ها به عنوان اجزای مهم در نصب و اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های مانیتورینگ و ضبط عمل می‌کنند. برخی از نوع‌های رایج کابل‌ها و سیم‌های مورد استفاده در دوربین‌های مداربسته عبارتند از:

 1. کابل کواکسیال (Coaxial Cable): کابل کواکسیال برای انتقال تصاویر آنالوگ از دوربین‌ها به مانیتورها یا DVR‌ها استفاده می‌شود. این کابل‌ها دارای عایق‌های مخصوص برای محافظت از افت فشار و کیفیت تصویر هستند.
 2. کابل شبکه (Ethernet Cable): کابل‌های شبکه از نوع Cat5e یا Cat6 برای اتصال دوربین‌های IP (دوربین‌های تحت شبکه) به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها اطلاعات دیجیتال تصویر را به شبکه انتقال می‌دهند.
 3. کابل برق (Power Cable): کابل برق معمولاً به منظور تامین برق به دوربین‌ها استفاده می‌شود. آنها معمولاً دو سیم برق مثبت و منفی دارند.
 4. کابل متعادل (Balun): کابل‌های متعادل معمولاً برای تبدیل سیگنال‌های تصویری کواکسیال آنالوگ به سیگنال‌های دیجیتال برای دوربین‌های IP استفاده می‌شوند.
 5. کابل اتصال (Connector Cable): این کابل‌ها برای اتصال دوربین‌ها به تجهیزات مختلف مثل منابع تغذیه و تجهیزات دیگر به کار می‌روند.

مهم است که در نصب سیستم دوربین‌های مداربسته، کابل‌ها به درستی انتخاب و نصب شوند تا اطلاعات به درستی انتقال یابد و سیستم به درستی عمل کند. همچنین، انتخاب کابل‌ها باید با توجه به فاصله بین دوربین‌ها و تجهیزات مورد استفاده و نیازهای برقی و انتقال داده‌ای مشخص شود.

کابل RG59 با مغزی مس

کابل مورد نیاز برای برخی از انواع دوربین مداربسته از نوع RG59 است . که بعضی از انواع آن مانند کابل RG59 تمام مس مغزی ۰٫۷ دارای مغزی مسی می باشند. این کابل ها می توانند تصاویر را تا ۵۰۰ متر بدون افت تصویر انتقال دهد. این کابل به لحاظ قیمت سیم و کابل دوربین مداربسته جزو گرانترین نوع کابل های موجود در بازار هستند.

کابل کشی با این نوع سیم برای دوربین مداربسته در مجموعه دوربین مداربسته AHD و دوربین مداربسته آنالوگ به کار می رود. شما نمی توانید این نوع سیم را برای دوربین مداربسته IP به کار ببرید و برای سیستم تحت شبکه باید از سیم و کابل مخصوص آن یعنی Cat5 یا Cat6 استفاده کنید.

کابل ترکیبی تمام مس

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته AHD و آنالوگ نیاز به استفاده از کابل RG دارید، اما اگر برای تغذیه دوربین از UPS یا ترانس مرکزی استفاده می کنید، باید کابل ترکیبی به کار ببرید که کابل تصویر و برق را در کنار یکدیگر داشته باشید. شما می توانید این نوع کابل را برای مسیر هایی تا ۱۰۰ متر هم استفاده کنید و شاهد هیچ افت کیفیتی نیز نباشید. در نظر داشته باشید که کابل تصویر و برق در کنار هم هستند.
اما با فویل و پلاستیک از هم جدا شده اند. روش پیدا کردن سیم بندی انواع سیم و کابل دوربین مداربسته آموزش روش پیدا کردن سیم بندی انواع کابل دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته برای کارکرد خود دارای اجزا مختلفی هستند از جمله:

 1. PCB یا برد تصویر (اجزا اصلی) |
 2. کابل و سیم رابط (اجزا اصلی) |
 3. کیس یا بدنه (اجزا اصلی) |
 4. لنز ( اجزا اصلی) |
 5. IR یا دید در شب (اجزا فرعی) |
 6. IR – CUT (اجزا فرعی)

یکی از اجزا دوربین مدار بسته کابل یا سیم های رابط می باشند که وظیفه تامین برق ( ولتاژ اصلی ) برد تصویر و IR و … و انتقال سیگنال تصویر از برد دوربین را بر عهده دارد. در این قسمت به برسی کابل و نحوه سیم بندی در انواعی از دوربین مداربسته می پردازیم و با توجه به اینکه انواع مختلفی از بردهای تصویر و کابل های مربوط در بازار وجود دارد. اما برای پیدا کردن سیم هارد در دوربین مداربسته میتوان از یک قاعده کلی استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید : کابل ابزار دقیق سیلیکونی

 

انواع کابل های اتصال دوربین مدار بسته :

 • آنالوگ. AHD . CVI
 • ۱-کابل بدون OSD
 • ۲-کابل با OSD ****OSD تک سیم ****OSD چند سیم

روش پیدا کردن سیم بندی انواع کابل دوربین های مدار بسته:

نحوه کارکرد کابل های منودار OSD به این ترتیب می باشد که با تغییر جهت OSD به حالت های چهار طرفه. یکی از ۶ رشته سیم به منفی (GROUND) دوربین متصل اتصال می یابد و این اتصال به زمین نوعی پالس به دوربین است حال این رشته سیم به هرکدام از پین های روی برد که معمولا روی برد مشخص و نوشته شده است وصل باشد همان جهت را در منو اعمال می کند.

معمولا جهت های مختلف روی برد به طور خلاصه و به صورت زیر نوشته می شوند:

 1. (GROUND (G = منفی.زمین
 2.  (MENU (M -منو . اینتر
 3. RIGHT (R – راست
 4. (LEFT (L – چپ
 5. (UP (U – بالا
 6. (DOWN (D – پایین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *