راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

سیم و کابل صنعت رباتیک

سیم و کابل صنعت رباتیک

سیم و کابل صنعت رباتیک سیم‌ و کابل‌ مورد استفاده در صنعت رباتیک

سیم و کابل رسانا استفاده شده در صنعت رباتیک نقش مهم و تعیین کننده‌ای در محصولات اتوماتیک خطوط سرهم بندی دارند.

سیم و کابل صنعت رباتیک

ویژگی مشترکی که همه‌ی سیم‌ و کابل‌ های صنعت رباتیک باید داشته باشند انعطاف پذیری دائم آن‌هاست.در آزمون های سیم و کابل برای کابل های بالابر و اتصالات متحرک آزمونی به نام آزمون انعطاف پذیری متحرک و انعطاف پذیری ساکن تعریف شده که بایستی کابل های خریداری شده این آزمون را به سلامت پاس کرده باشند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این نوع سیم‌ و کابل‌ دوام آن می باشد. هم‌چنین تنش و کشش مکانیکی که این نوع سیم‌ و کابل‌ باید تحمل کنند از مواردی است که باید مورد توجه قرار داد.

نکاتی در خصوص سیم و کابل صنعت رباتیک

مسائلی که باید در هنگام خرید سیم‌ و کابل‌ رباتیک مورد توجه قرار گیرند عبارتند از

هادی سیم و کابل

تعداد رشته‌های رسانا یا همان مقاومت الکتریکی هادی که بایستی الزامات استاندارد را برآورده نماید و سطح مقطع سیم یا کابل رعایت شده باشد. و همچنین قطر رشته ها هم مطابق استاندارد و در رنج قابل قبول باشند. در تولید سیم و کابل ما نمی توانیم با هر قطری سطح مقطع سیم یا کابل را درست کنیم. در استاندارد هادی های سیم و کابل حداکثر قطر رشته ها بایستی رعایت شود.

عایق

در لایه عایق سیم و کابل بایستی پارمتر ابعادی و آزمون های مکانیکی انجام شود. آزمون ضخامت متوسط عایق و ضخامت نقطه ای عایق اولین آزمونی است که بایستی بر روی تکه ای از عایق که از سطح مقطع کابل یا سیم بصورت عمودی با یک وسیله تیز برداشته شده است انجام شود.

آزمون ازدیاد طول عایق و استقامت کششی عایق هم در درجه دوم بایستی در آزمایشگاه های آزمون فروشگاه اینترنتی سیم و کابل انجام شود که توسط دستگاه استقامت کششی (تنسایل) انجام می شود.این آزمون ها در صورت قبولی، کیفیت مواد استفاده شده را در تولید سیم و کابل را نشان می دهند.

 

بیشتر بخوانید : کاربرد فیوز مینیاتوری

 

نوع روکش

آزمون های روکش نیز مانند آزمون های عایق سیم و کابل بوده و بایستی آزمون استقامت کششی و تنسایل و ابعادی انجام شود. بحث سیم‌ و کابل‌ در حوزه‌ی رباتیک شامل موارد زیر می‌شود:

 • سیم‌ و کابل‌ با انعطاف بالا
 • سیم‌ و کابل‌ با انعطاف دائمی
 • سیم‌ و کابل‌ کنترل و تجهیزات
 • مهار سیم
 • سر هم بندی سیم‌ و کابل‌
 • سیم و کابل رباتیک
 • دستگاه‌های مختلف در صنعت رباتیک
 • دستگاه‌های توزیع قدرت
  سیستم‌های خط سر هم بندی
 • دستگاه‌های انتقال داده
 • سیم‌ و کابل‌ فرمان یار موتور

انواع سیم و کابل در صنعت رباتیک

انواع مختلفی از سیم و کابل صنعت رباتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از:

 1. سیم‌ و کابل‌ سیلیکونی
 2. سیم‌ و کابل‌ پلی اورتان
 3. سیم‌ و کابل‌ پلی وینیل کلراید (پی وی سی)

همچنین کابل رباتیک با ساختاربسیار   انعطاف پذیر و مقاومت مکانیکی بالا برای استفاده در شرایطی که نیاز به سرعت و شتاب بالاست بسیار مناسب است.

استفاده در شرایط خمش:

کابل های رباتیک با ساختار مینیاتوری بسیار انعطاف پذیر خود برای استفاده در شرایط  نیازمند انعطاف پذیری بالا در محیط های سخت صنعتی مطابقت دارد. این کابل به واسطه قطر کاهش یافته و ظرفیت خمش بالای خود محصولی مناسب جهت تجهیز زنجیرهای کشش می باشد. روکش بیرونی پلی اورتان این کابل مناسب شرایط ساینده بوده و با انواع مواد شیمیایی، روغن ها و حلال ها مطابقت دارد.

استفاده در شرایط پیچش:

کابل رباتیک با ساختار فوق العاده انعطاف پذیر و مقاومت مکانیکی بالای خود برای استفاده در شرایطی که نیاز به سرعت و شتاب بالاست بسیار مناسب می باشد. این نوع کابل در نقاشی، جوشکاری، روبات های SCARA و دستگیره های ربات به کار می روند. روکش بیرونی پلی اورتان این کابل را برای استفاده در شرایط سایشی مطلوب نموده و با انواع مواد شیمیایی، روغن ها و حلال ها مطابقت دارد.

کاربرد در سیستم های BUS:

کاربرد در اتاق های تمیز (کلین روم ها):

از ویژگی های اصلی این کابل ها عبارتند از:
 • – قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا
 • – روکش بیرونی پلی اورتان مت جهت کاربرد در شرایط سایشی
 • – فاقد تالک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *