راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

سیم و کابل های سیلیکونی مقاوم در برابر آتش

سیم و کابل های سیلیکونی مقاوم در برابر آتش

در رابطه با سیم و کابل های سیلیکونی مقاوم در برابر آتش ابتدا به ساکن باید به تعریف سیلیکون و اینکه سیلیکون چیست بپردازیم.

سیلیکون چیست؟

فردریک کیپینگ زمانی که می خواست پلاستیک را تولید کند به جای استفاده از ترکیبات کربن از زنجیره سیلیسیم استفاده کرد که به صورت اتفاقی خانواده سیلیکون ها را کشف کرد. سیلیکون به صورت جامد یا مایع وجود دارد که در مقابل حرارت و آتش و بسیاری از مواد شیمیایی مقاومت بسیار زیادی دارد. این سیم و کابل ها ی سلیکونی را می توان در دمای ۲۵۰درجه سانتی گراد برای مدت زمان طولانی و در دمای حدود ۳۰۰ درجه سانتی گراد برای مذت زمان کوتاه می توان مورد استفاده قرار داد.

ویژگی های سیلیکون

 1. مقاوت بالا در برابر تغییرات اب و هوایی مرطوب و خشک ، اشعه ماورابنفش ، مادون قرمز، گاما و عدم تاثیر پذیری از لایه اوزون
 2. قدرت بالا برای تحمل تغییرات دما در شرایط معمولی از ۵۰تا ۲۲۰ دجه سانتیگراد و در شرایط خاص از ۵۰تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد
 3. عاری بودن از مواد هالوژن
 4. مقاومت بسیار زیاد در برابر روغن های با وزن مولکولی بالا، پربی های گیاهی و حیوانی ، اسیدهای رقیق، محلول های نمکی و مواد اکسیدکننده
 5. تست انتشار اشعه مطابق با استاندارد IEC 60332-1
 6. قابلیت انعطاف و شکل گیری در مقاطع گوناگون و پایداری مکانیکی بالا
 7. طول عمر بسیار زیاد در مقایسه با لاستیک ها و از همه مهمتر صرفه  اقتصادی آن
 8. موارد استفاده در صنایع مواد غذایی و پزشکی به دلیل عدم رشد قارچ و باکتری در آن

نکنه منفی در رابطه با استفاده از سیلیکون عدم بازیافت آت می باشد که می تواتد تاثیرات جبران ناپدیری بر روی محیط زیست برجای گذارد.

 

بیشتر بخوانید : روش شناسایی سیم و کابل با کیفیت 

موارد استفاده سیم و کابل های سیلیکونی در صنایع

محصولات سیلیکونی  با توجه به ویژگی هایی که برای آن ذکر شد و متناسب بودن با دکاهای مختلف و مقاومت در شرایط آب و هوایی مفاوت در صنایع مختلفی از جمله موارد ذیل کاربرد دارد

 • راه آهن ،
 • مترو،
 • صنایع پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی
 • صنایع الکترونیک ،
 • صنایع خانگی و تجهیزات پخت و پز و خشک کن
 • المنت های برقی و صنعتی و خانگی ،
 • سیستم های اعلام حریق،
 • صنایع بخارسازی
 • موتورها و ژنراتور ها
 • ترانسقورماتورها
 • فولاد و نورد گرم
 • تجهیزات کنترل و اندازه گیری
 • سیم کشی هواپیما ها و صنایع هوا فضا
 • که در حال حاضر ۹۰درصد این محصولات وارداتی هستند و بقیه در داخل تولید می شوند.

از موارد فوق می توان توضیحی جهت ضرورت استفاده کابل سیلیکونی در سیستم های اعلام حریق بیان کرد: با توجه به ماهیت سیستم های اعلام حریق کلیه سنسورهای آن باید از نوع نسوز سیلیکونی که دارای خاصیت کم دود و هالوژن فری باشد، استفاده کرد.

همچنین به دلیل تحمل دمای بالای ۲۰۰درجه در زمان حریق و عدم تولید گاز سمی برای ساکنین ساختمان، برای ساختمان های بالاتر از ۵طبقه با تعداد واحد و متراژ معین استفاده از سیستم های اطفا حریق اجباری است. به همین علت کابل سیلیکونی در کابل های اعلام حریق مورد استفاده قرار می گیرد.

نیاز کابل اعلام حریق سیلیکونی در کشور بسیار محسوس است و با توجه به مطالعات انجام شده از تامین کنندگان کابل اعلام حریق در کشور نیاز به کابل برای صنایع مختلف مقدار ۴۰۰۰کیلومتر براورد می شود. که می توان فقط با تولید این نوع کابل سیلیکونی در کشور مقدار قابل توجهی صرفه جویی در زمینه خرید های ارزی انجام داد.

مشخصات فنی کابل سیلیکون

جنس عایق کابل سیلیکونی مطابق استاندارد IEC-60331-11 است که برای پایداری جریان در برابر حریق مناسب است. پایداری حرارتی اینگونه کابل ها در دامنه دمایی ۶۰تا ۳۰۰درجه سانتیگراددارای انعطاف پذیری هستند و در دامنه دمایی ۹۵۰درجه سانتیگراد دارای انعطاف پذیری  کمی هستند، و تشکیل سرامیکی نسبتا غیرقابل شکستی را می دهند و با کاربرد در کوره های دوب فلزات از برودت -۵۰درجه تا +۱۰۰ درجه را تحمل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *