راهنمای خرید انواع سیم و کابل

بهترین نوع سیم جهت استفاده در کولر گازی | سیم کشی مناسب کولر گازی

سیم کشی مناسب کولر گازی

انتخاب سیم مناسب برای وسایل برقی بخ خصوص سیم کشی مناسب کولر گازی مساله بسیار با اهمیتی است چون برای انتخاب سیم میزان مصرف برق ، دستگاه را باید در نظر گرفت و به نکته توجه کرد که میزان مصرف برق تمام دستگاه های الکترونیکی با هم برابر نیست و به همین علت نوع سیمی که استفاده می شود نیز متفاوت است عدم توجه به انتخاب سیم مناسب برای دستگاه های برقی موجب اتصالات به وجود آمدن بار اضافی و آسیب دیدن خود سیم و خرابی و سوختن دستگاه های الکترونیکی خواهد شد. به همین علت انتخاب سیم مناسب برای دستگاه بسیار حایز اهمیت می باشد.

سیم کشی مناسب کولر گازی

با توجه به مصرف وسیله برقی باید سیم متناسب با آن را استفاده نمود. سیم‌های ضعیف، باعث آسیب دیدن روکش و خود سیم برق خواهد شد،(سیم می سوزد) در سیم کشی مناسب کولر گازی معمولاً بر روی پلاک کولر گازی‌ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آن‌ها به وات نوشته شده است؛ که اگر این مقدار را بر ۳٫۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می‌آید.

که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می‌شود (البته با اندکی اختلاف). در بعضی مدل‌ها شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند. بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید.

عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می‌کشد. البته روی پلاک خیلی از کولر گازی‌ها، مقدار جریان مصرفی آن‌ها هم نوشته شده است؛ و نیازی به محاسبات بالا نیست. یک سیم شماره ۱٫۵ می‌تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲٫۵ حدوداً ۲۰ آمپر.

این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای قیمت سیم برق فراهم باشد. اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر باشد و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می‌باشد. می‌توان از کابل ۲ در ۲٫۵ استفاده کرد. اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد؛ و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته: اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک رشته سیم دیگر به عنوان سیم ارت در نظر بگیرید.بهتر است که از سیم‌های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید.

زیرا  سیم‌های برق در محل‌هایی که با نوار چسب به هم وصل می‌شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می‌شوند. بهتر است سیم‌ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود.

فیوز مناسب برای کولر گازی

معمولاً در کاتالوگ کولر گازی که هنگام خرید به شما داده می‌شود، ظرفیت فیوز مناسبی که باید برای دستگاه نصب کنید قید شده است. ولی معمولاً یک کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C. می‌تواند مناسب باشد و نیازی به فیوز‌های با ظرفیت بالاتر نیست؛ و یک نکته دیگر که فقط برای برقکار‌های قانونمند ذکر می‌کنم. چون این برقکار‌ها همیشه دوست دارند که کارشان از نظر استاندارد بی عیب و نقص باشد. طبق مقررات جدید برق ساختمان از آنجایی که کولر گازی در پشت بام نصب می‌شود و هنگامی که  سرویس کار برای تعمیر یا سرویس کولر گازی به پشت بام می‌رود، کلید روشن/خاموش آن از دید برقکار خارج می‌شود،

استاندارد می‌گوید باید یک کلید جداکننده یا ایزولاتور در پشت بام و در دید تعمیرکار کولر قرار گیرد تا وقتیسرویس کار مشغول تعمیر و سرویس کولر گازی است این کلید جدا کننده باید قطع باشد تا اگر کسی به اشتباه از داخل منزل کولر را روشن کرد، تعمیرکار دچار برقگرفتگی نشود. این کلید جداکننده یا ایزولاتور می‌تواند یک کلید مینیاتوری ۲۵ یا ۳۲ آمپر باشد در یک تقسیم بندی کلی می‌توان گفت که کولر‌های گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت).

سیم کشی مناسب کولر گازی یک تکه : اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می‌کنید، فقط کافیست ۳ رشته سیم را مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور تا محل نصب کولرگازی ببرید. یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید.

 

بیشتر بخوانید : سیم یا کابل ارت چیست؟

 

سیم کشی مناسب کولر گازی دو تکه:

برای بیشتر کولر‌های گازی دو تکه باید برق را تا محل کمپرسور یا همان یونیت خارجی برده می شود ولی در بعضی از مدل‌ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی نمره ۱۶ قرار می گیرد و آنگاه از محل کمپرسور تا محل کولر گازی (یونیت داخلی) هم یک لوله دیگر نصب می شود به نکات ذیل ذر هنگام نصب و سیم کشی مناسب کولر گازی باید توجه شود:

 معمولاً کابل برق کولر‌های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی) و کولر‌های با ظرفیت بالاتر به کمپرسور وصل می‌شود. تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد. نصب کندانسور در سایه باعث بازدهی بیشتر کولر گازی شده و مقدار قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها می‌کاهد.

در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

از یک سرویس کار بخواهید که کولرگازی را سالی یکبار سرویس کند. مفهوم کابل فرمان در کولر گازی کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور (یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می‌شود؛ و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می‌شود.

نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکار‌ها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. تعداد رشته‌های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته است که قطر آن نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته‌های کابل فرمان به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد. که در سیم کشی مناسب کولر گازی باید رعایت شود.

سخن آخر

در هنگام خرید سیم به نکات ذیل توجه کنید هادی برتر برای سیم مس می باشد که قطعا به آلومینیوم و قلع الویت دارد. سیم به هیچ عنوان نباید دارای ناهمواری ،تو رفتگی یا برجستگی باشد. سیم وکابل را حتما از فروشگاه های معتبر با علامت استاندارد خریداری نمایید. سیم و کابل را با برندهای معتبر و با ضمانت نامه تهیه کنید به یاد داشته باشید که فقط سنگین بودن سیم و کابل ملاک برای خرید سیم با کیفیت نخواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *