راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

سیم کشی و برق کشی ساختمان

برق کشی ساختمان

رعایت نمودن استاندارد ها و پیروی از قوانین تعیین شده در حوزه ی سیم کشی و برق کشی ساختمان بسیار مهم است و باعث کم شدن میزان خسارات در صورت بروز مشکل خواهد شد.

در این مقاله نکات مهم و با اهمیت را که بادی در هنگام برق کشی ساختمان مدنظر قرار گیرد را بررسی می کنیم چرا که حفظ امنیت یک ساختمان بسیار اهمیت دارد،و باید تمامی امور در نهایت صحت و درستی و مطابق استاندارد انجام پذیرد. تا هم سلامت ساختمان و هم سلامت و ایمنی شخص برقکار تامین شود.

در صورتی که سیم کشی مطابق استاندارد انجام پذیرد در صورت بروز مشکل عیب یابی نیز آسان تر خواهد بود. و در کوتاه ترین زمان و با کم ترین میزان هزینه آن نقص ها برطرف می شوند؛

 مهترین نکته های مهم در هنگام سیم کشی و برق کشی ساختمان

قرارگیری کلید ها و پریز ها در آشپزخانه و پذیرایی ساختمان

به جهت تامین روشنایی لازم برای این محیط، کلید ها باید در ورودی آشپزخانه قرار گیرند و سهولت دسترسی به کلید ها به ویژه در شب اهمیت پیدا می کند. برای اتصال فندک سر خود اجاق گاز به برق، باید پریز برق را پایین تر از سطح گاز قرار داد تا هیچ گونه تماسی با شعله نداشته باشد.

یکی از نکات کلیدی سیم کشی آشپزخانه ساختمان این است که از قرار دادن پریز برق در قسمتی که برای ماشین ظرفشویی تعیین شده،خود داری شود. زیرا احتمال وقوع حادثه، اتصال کوتاه و حتی آتش سوزی وجود دارد.
کلید های مربوط به روشن کردن هالوژن های سقف و آرگ از کلید مربوط به روشنایی اصلی این محیط متفاوت باشد؛ زیرا استفاده از هالوژن در موارد خاصی کاربرد دارد.

از جمله نکات مهم برای برق کشی بخش پذیرایی منازل مسکونی، استفاده از جعبه فیوز است که به عنوان جدید ترین، ایمن ترین و متداول ترین روش سیم کشی ساختمان توصیه می شود و در خصوص پذیرایی لازم است که در بخش های مختلف محیط، کلید ها و پریز های متفاوت با کاربری های متعدد را در نظر گرفت

که از هر کدام به دیگری با استفاده از سیم هایی با قطر ۲٫۵ سیم کشی انجام گردد و در نهایت کل کار به جعبه فیوز منتهی شود.

مراحل لازم برای فروش سیم و کابل برق ساختمان و نصب کلید و پریزها بر روی دیوار

 

بیشتر بخوانید : اشتباه در سیم کشی برق

 

تهیه ی نقشه:

با استفاده از یک نقشه ی دقیق شخص برقکار می تواند با سرعت و دقت بیشتری کار را به انجام رساند و لازم است که یک نقشه ی الکتریکال، بر اساس استاندارد های تعیین شده در خصوص سیم کشی ساختمان تهیه گردد تا مشخص شود که در کدام قسمت نیاز به کلید و پریز خواهد بود.

خط تراز

با استفاده از این خط، مطابق با استاندارد ها و نقشه و با توجه به فاصله ی لازم از کف زمین تا محل نصب کلید ها، دیوار را نشانه گذاری می کنند تا مشخص شود که در کدام نقطه باید کنده کاری انجام شده و در نهایت کلید ها و پریز ها با دقت کامل در فضای تعبیه شده ی روی دیوار نصب گردند.

تراش صحیح دیوار

در هنگام برق کشی ساختمان، برای انجام دادن کنده کاری روی دیوار به منظور جای دادن لوله برق و قوطی کلید ها لازم است که با حفظ نکات ایمنی و تخریب نکردن دیوار، با ظرافت کامل و توسط ابزار های پیشرفته ی مخصوص، برای این کار نظیر شیار زن، چکش برقی هلیتی و …. مکان مورد نظر را تراش داد و یک اندازه ی خاص برای قرار دادن کلید و پریز ها به دست آورد.

قرار دادن قوطی ها در شیارهای دیوار

در مرحله ی بعدی برق کشی ساختمان قوطی های لازم در داخل دیوار و در شیار ایجاد شده قرار داده می شوند و پس از آن لوله های برق خرطومی، لوله برق پی وی سییا … که برای عبور دادن سیم ها مورد استفاده قرار می گیرند، در جاهای مخصوص نصب می شوند. تمامی این کارها بر اساس نقشه ی مربوط به سیم کشی ساختمان است و در این جاست که اهمیت داشتن یک نقشه ی دقیق مشخص می گردد.

ارتباط سیم ها با جعبه فیور

در مرحله ی پایانی شخص برقکار عملیات اصلی را انجام می دهد و با استفاده از ابزاری به نام فنر سیم کشی، انواع سیم های لازم برای برق، تلفن و آنتن را از داخل لوله ها عبور داده و به کلید و پریز ها وصل می کند و ارتباط آن ها را نیز با جعبه فیوز مقدور می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *