راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

سیم یا کابل ارت چیست؟

کابل ارت

گاهی در مدارهای الکتریکی ار زمین به عنوان مبدا استفاده می شود که در این اتصال از کابل ارت یا سیم ارت ( سیم اتصال به زمین ) برای بازگشت جریان به منبع همچنین جلوگیری از برق گرفتگی به کار برده می شود.

تمام وسایلی که دارای جریان الکتریکی هستند ممکن است دچار نشتی برق شوند لخت بودن قسمتی از رسانا باعث می شود که در صورت تماس بلافاصله دچار برق گرفتگی شویم برای حل این مشکل می توان از سیم ارت که همان سیم اتصال به زمین است استفاده کرد .

سیم ارت با منتقل کردن جریانات نشتی به زمین، مانع از برق گرفتگی ، اتصالی و آتش سوزی می شود. سیم و کابل ارت در همه وسایل برقی بکاررفته است . گاهی اوقات وقتی دست به یخچال یا ماشین لباسشویی می زنید جریان ضعیفی از برق را احساس می کنید این لرزش جریان برگشتی برق است که تا این درجه برای انسان خطری ندارد.

در دستگاه های الکترونیکی برای تخلیه کردن بارهای اضافی توسط یک سیم که رسانا می باشد به زمین متصل می گردند و بار اضافی به زمین منتقل می شود. اگر در دستگاه های برقی از سیم و کابل ارت استفاده نشود ممکن است دستگا ه ها خراب شده و آتش سوزی به وجود بیایید. سیم و کابل ارت به منظور پیشگیری از حوادث استفاده می شود.

مفهوم سیم یا کابل ارت چیست؟

ارت را می توان به دو شکل معنا کرد:  در برخی مدارهای الکتریکی زمین نقش مبدا را ایفا می کند که در این صورت ارت به معنای زمین خواهد بود. زمین به عنوان مبدا وظیفه اندازه گیری ولتاژهای الکتریکی را بر عهده دارد همچنین از سیم یا کابل ارت برای مسیر برپشت جریان به منبع استفاده می شود. معنای دیگر ارت اتصال مستقیم به زمین می باشد.

دلایل استفاده از سیم یا کابل ارت

 یکی از دلایل اتصال مدارهای قدرت به زمین افزایش ایمنی و مراقبت از دستگاه و افراد می باشد در این اتصال از سیم یا کابل ارت به کار گرفته می شود. زمانی که ولتاژ بین مدار و زمین زیاد می شود. کابل ارت با نرمال کردن سطح ولتاژ از آسیب دیدگی عایق مدار جلوگیری می کند. 

از دیگر وظایف سیم ارت جلوگیری از انتقال مواد قابل اشتعال و ایجاد الکتریسیته ساکن در زمان تعمیرات الکتریکی می باشد. گاهی نیز بدنه مصرف کننده های خانگی را به لوله های آهنی گاز، آب و یا اسکلت ساختمان وصل می کنند. این کار نیز موجب برق گرفتگی وحشتناکی خواهد شد.

با اتصال سیم های فاز به سیم ارت, فیوز مربوط به آن جریان برق را قطع می کند. هنگامی که سیم های نول به سیم ارت وصل می شوند، اگر ارتینگ دارای فیوز محافظ جان(FI) باشد، فیوز تخصیص داده شده، در صورت نشتی بالاتر از ۳۰ میلی آمپر جریان به بالای برق و فاز و نول را قطع می کند.

 

بیشتر بخوانید : آزمون نفوذ آب در کابل

 

معنای ارت در علم برق

در هواپیما ، کشتی و فضاپیما اتصال به زمین وجود ندارد ، بنابراین در این وسایل نقلیه ارت به معنای پتانسیل صفر می باشد. سیستم ارتینگ به دلیل بالا بردن سطح ایمنی کار در مقوله های الکتریکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.این سیستم از یک چاه و یک سیم متصل به آن ایجاد می شود.

در مدار الکتریکی جریان های ورودی با کمک ارت به زمین منتقل می شود.ما می توانیم برای محافظت از وسایل برقی ، صنعتی یا مخابراتی از یک رشته سیم برای انتقال برق به زمین استفاده کنیم ، با این کار در اصل یک سیستم ارتینگ تشکیل داده ایم.

سیم یا کابل ارت چه کاربردی دارد؟

در صورتی که هر کدام از سیم های فاز و نول به هر شکلی به بدنه دستگاه متصل شوند و در این شرایط مدار الکتریکی دچار نشت شود ،این نشتی با کمک سیستم ارتینگ به زمین منتقل می شود تا از برق گرفتگی یا آسیب دیدن وسیله ها جلوگیری شود. در برخی موارد بدنه لوازم خانگی را به لوله های گاز ، آب و یا اسکلت ساختمان متصل می کنند که این کار باعث بروز برق گرفتگی شدیدی می شود.

اگر سیم های فاز را به سیم ارت وصل شود ، باعث می شود جریان برق توسط فیوز مربوط به آن قطع شود همچنین با وصل کردن سیم های نول به سیستم ارت در صورتی که ارتینگ مجهز به فیوز محافظ جان باشد ،فیوز با بروز نشتی بالای ۳۰ آمپر جریان را به کلی قطع می کند.

سیم ارت و نول علی رغم شباهت ظاهری ، عملکرد کاملا متفاوتی دارندو هرگز نمی توان از یکی به عنوان جایگزین دیگری استفاده کرد. امروزه استفاده سیستم ارتینگ بسیار رایج شده است. به طور مثال در سیستم مخابرات از کابل ارت برای رفع نویز به کار گرفته می شود

استفاده از کابل ارت در سیم کشی ساختمان

وجود سیم ارت در سیم کشی ساختمان مانع اتصالات و خرابی و برق گرفتگی می شود. عدم وجود سیم ارت مسایل و مشکلات فراوانی را ایجاد می کند کما اینکه این حوادث در ساختمان های قدیمی به این علت بسیار زیاد است به همین علت در پروژه های ساختمان سازی جدید و در دستگاه های برقی حتما از سیم ارت استفاده می شود تا اضافه بار و اتصالات به حداقل برسد و مانع از حوادث گردد.

1 دیدگاه در “سیم یا کابل ارت چیست؟

  1. فروشگاه نیرو کابل گفت:

    با سلام و احترام

    لطفا با شماره موبایل ۰۹۱۲۱۷۷۵۹۰۷ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *