راهنمای خرید انواع سیم و کابل

ویژگی های کابل و سیم اصل

apple all cables check

اگر چه کلمات کابل و سیم اصل معمولا به‌جای همدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما از لحاظ فنی سیم یک شی رسانای جریان الکتریسیته و کابل مجموعه‌ای از سیم‌هاست، که درون یک پوشش پلاستیکی محافظ قرار گرفته است .استانداردهای خاصی برای انواع سیم و کابل وجود دارد ،از جمله راه هایی که می توان از استاندارد سیم و کابل اطمینان حاصل کرد ، کد ده رقمی اختصاص یافته به شرکت تولید کننده است.

یعنی تمام محصولات سیم و کابل بایستی دارای این کد ده رقمی باشند حال برای تشخیص اینکه آیا این کد معتبر است و یا برای کدام شرکت می باشد و تاریخ اعتبار آن تا چه تاریخی است،

می توان این کد ده رقمی را به سامانه پیامکی سازمان ملی استاندارد ایران به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کرد که نتیجه پیامک در همان لحظه ارسال می گردد

 • که شامل موارد ذیل می باشد.
 • نام فرآورده
 • تاریخ اعتبار
 • نام واحد تولیدی
 • استان
 • شهرستان
 • نوع استاندارد
 • وضعیت پروانه

این یکی از روشهایی است که اداره استاندارد در اختیار خریدار قرار داده تا محصول استاندارد را از غیر استاندارد تشخیص دهد.

هادی کابل استاندارد:

بهترین روش های تست هادی یک سیم یا کابل به شرح ذیل است:

 • گرفتن مقاومت هادی می باشد ولی همه دستگاه اندازه گیری مقاومت الکتریکی (میکرو اهم متر) در اختیار ندارند.
 • روش دوم وزن کردن هادی می باشد  که البته این هم ممکن است ترازوی با دقت بالا در دسترس کسی نباشد.
 • روش سوم شمردن تعداد هادی در کابل های افشان (انعطاف پذیر) می باشد که تا حدود زیادی می توان استاندارد بودن هادی را تشخیص سیم و کابل استاندارد داد.

هادی بایستی از لحاظ ظاهری هم بصورت کاملا ٌ صاف و به رنگ مس شفاف و اینکه سیاه نباشد و همچنین انعطاف پذیری خوبی داشته باشد.

بیشتر بخوانید : اتصال برق در منزل و چگونه اتصال آن

 

کابل و سیم اصل

عایق کابل برق

تنها آیتمی که بدون هیچ گونه وسیله ای می توان عایق و روکش را از لحاظ ابعادی تا حدودی کنترل کرد سنتر یا وسط بودن هادی داخل عایق و سیم عایق شده و تابیده شده داخل روکش می باشد.

ضخامت،ضخامت عایق،سنترسایز،نوع محصول،قطر هادی،تعداد رشته،مقاومت هادی دقت کنید ممکن است تمام شرکتها با این مشخصات تولید نکنند ولی اکثر تولید کننده ها در این رنج قطر و تعداد رشته کار می کنند . سیم و کابل مورد استفاده در منازل باید به اندازه کافی بوده و به درستی نصب شود تا بتواند انرژی الکتریکی لازم را به دستگاه الکتریکی برساند.

برچسب روی انواع سیم و کابل برق

برچسب‌های حک شده روی محافظ پلاستیکی کابل و سیم اصل به شما کمک می‌کند که بهترین نوع سیم و کابل را برای سیم‌کشی خانه خود انتخاب نمایید. اطلاعات چاپ شده روی این لایه‌ی پلاستیکی به THHN/THWN، جنس، حداکثر ولتاژ قابل تحمل و اندازه آن را بیان می کند.

THHN/THWN

این حروف نشان دهنده معمول‌ترین انواع سیم و کابل اصل هستند که در سیم‌کشی خانگی به کار می‌روند.
T: عایق ترموپلاستیک
H: مقاومت گرمایی
H: مقاومت گرمایی بالای بیشتر از ۱۹۸ درجه فارنهایت
W: قابل استفاده در مناطق مرطو
N: غیر قابل نفوذ در برابر گاز و روغن

جنس سیم های برق و روکش آن

روی بسیاری از سیم و کابل اصل علامت «CU» حک شده است که معرف مس است. مس رایج‌ترین فلز به کار رفته در سیم و کابل انتقال جریان الکتریسیته است. از آن‌جا که جریان الکتریسیته در بخش داخلی سیم و کابل انتقال پیدا می‌کند، باید سیم و کابل را با لایه عایق در مقابل آتش یا ضربه شدید محافظت کرد. در سیم و کابل قدیمی از آلومینیوم یا مس با روکش آلومینیوم استفاده می‌شد.

جریان مجاز کابل و سیم برق

این مقدار عددی خواهد بود و مقدار آن ممکن است ۶۰۰ باشد که بیشترین ولتاژی که سیم و کابل انتقال می‌دهد را نشان می‌دهد.

اندازه سیم و کابل اصل

این عدد اندازه کابل و سیم اصل را نشان می‌دهد. رایج‌ترین اندازه‌ها ۱۰، ۱۲ و ۱۴ هستند. اعداد بزرگ‌تر نشان‌دهنده سیم و کابل با اندازه‌های کوچک‌تر هستند.

رنگ سیم‌ برق

رنگ هر کابل و سیم اصل نشان دهنده آن چیزی است که می‌تواند بدون خطر انتقال دهد. عایق سفید: معمولا به آن خنثی گفته می‌شود اما در مواقعی می‌‌توان از آن به عنوان یک سیم و کابل اتصال گرما مثلا در حلقه‌های سوییچ استفاده کرد. عایق سبز و سیم و کابل لخت مسی: این دو معمولا سیم و کابل اتصال به زمین هستند.
عایق در دیگر رنگ‌ها: سیم و کابل داغی که جریانی در آن برقرار است. ایمنی: اگر نمی‌دانید که در سیم‌کشی خانه شما از عایق سفید به‌عنوان خنثی یا هادی گرما استفاده شده است، بهتر است با یک برقکار با تجربه مشورت کنید. سیم و کابل NM-B معمول‌ترین کابل مورد استفاده در مصارف خانگی است.

انواع سیم و کابل‌ برق

NM-B ، UF، AC، metal-clad،coaxial و سیم و کابل دسته e5 هرکدام برای هدف‌های خاصی به کار می‌روند و کاربردهای خاص خود را دارند.

سیم و کابل NM-B

NM: یعنی غیرفلزی که به عایق پی وی سی انعطاف پذیر دور سیم و کابل اشاره دارد. B: یعنی توان تحمل گرما تا ۱۹۴ درجه فارنهایت که تضمین کننده عملکرد مناسب این نوع از سیم و کابل در دماهای بالا می‌باشد. این نوع سیم و کابل معمول‌ترین کابل مورد استفاده در مصارف خانگی است.

درون پوشش پلاستیکی دستکم دو عددسیم و کابل با عایق ترموپلاستیک در یک اندازه وجود دارد اما سیم و کابل مختلف ممکن است سایز‌های متفاوتی داشته باشند. این نوع از سیم و کابل فقط در مصارف خانگی، در فضاهای به دور از رطوبت و گرما به کار می‌روند. نباید این سیم و کابل را در زمین دفن کرد یا در خارج از دیوار به صورت روکار قرار داد بلکه باید از آن‌ها در داخل دیوار یا سقف یا در فضاهای توخالی استفاده کرد.

سیم و کابل UF

UF یعنی کابل و سیم اصل تغذیه زیر زمینی. از این سیم و کابل در زیر زمین یا در مناطق مرطوب استفاده می‌شود. از لحاظ ظاهری کاملا شبیه سیم و کابل NM-B است اما به جای این که سیم و کابل به طور جداگانه درون عایق قرار بگیرند

تمامی سیم و کابل بهh هم درون یک لایه عایق مشترک قرار گرفته‌اند. سیم و کابل UF نیز مانند سیم و کابل NM در اندازه‌های مختلف تولید شده است و مشخصات حک شده روی آن نیز همان اطلاعاتی است که روی سیم و کابل NM چاپ شده است به اضافه طرح UF .

سیم و کابل AC

AC یعنی کابل و سیم اصل زره دار. این نوع سیم و کابل که با آن سیم و کابل «BX» نیز گفته می‌شود. از سیم و کابل خنثی و گرمای عایق شده همراه با یک سیم و کابل اتصال لخت تشکیل شده است که همگی درون یک لایه کاغذی پیچیده شده‌اند.

کابل و سیم اصل در یک پوشش فلزی قرار گرفته که به‌عنوان رسانای متصل به زمین عمل می‌کند. این نوع سیم و کابل نسبتا گران‌قیمت و کار با آن دشوار است و معمولا در خانه‌های جدید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. تنها برای مصارف خانگی باید از این نوع سیم و کابل استفاده کرد. تنها برای مصارف خانگی باید از سیم و کابل با پوشش فلزی استفاده کرد.

سیم و کابل با پوشش فلزی

این کابل و سیم اصل نیز شبیه سیم و کابل AC بوده اما سیم و کابل به جای لایه کاغذی درون لایه پلاستیکی قرار دارند. سیم و کابل اتصال به زمین در این نوع سیم و کابل سبزرنگ است زیرا نمی‌توان از فلز پوشش برای اتصال به زمین استفاده کرد. تنها برای مصارف خانگی باید از این نوع سیم و کابل استفاده کرد. معمولا در وسایل خانگی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.معمولا سیم و کابل «coax» نامیده می‌شود.

سیم و کابل کواکسیال

از سیم و کابل فلزی معمولا برای انتقال سیگنال‌های تلویزیونی و اتصال وسایل ویدیویی استفاده می‌شود. این نوع سیم و کابل حاوی یک سیم و کابل رسانای مرکزی است

که درون یک عایق یا یک لایه‌ی پلاستیکی پیچیده شده و درون یک لایه فلزی قرار گرفته است. برای محافظت از سیم و کابل یک لایه پلاستیکی نازک نیز روی آن کشیده شده است.

سیم و کابل دسته e5

به آن‌ها سیم و کابل اترنت نیز گفته می‌شود. این نوع سیم و کابل استاندارد برای ارتباط قطعات تلفنی، کامپیوتری و شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم و کابل اترنت مسی از چهار جفت سیم و کابل که درون یک پوشش واحد قرار دارند تشکیل شده است.

نکته: برای لخت کردن سیم و کابل نوع NM و AC باید از وسایل و ابزار مخصوص استفاده کرد طوری که فقط لایه محافظ بریده شده و به سیم و کابل آسیبی نرسد. تمام اطلاعات مربوط به سیم و کابل NM-B یا UF نیز روی لایه عایق حک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *