راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

کابل ابزار دقیق با اسکرین کلی و عایق

ابزار دقیق و انواع مناسب آن

کابل های برق انواع مختلفی دارد که یکی از انواع کابل ابزار دقیق محسوب می شود که برای اندازه گیری کمیت ها کاربرد دارند و به عنوان یکی از کابل های زیر ساخت، در سیستم های کنترلی صنایع استفاده می شوند کابل های ابزار دقیق به منظور عبور سیگنال، بستری مناسب را ایجاد می کند.

این کابل ها در صنایع مادر مثل پتروشیمی، پالایشگاه ها و پست های برق کاربرد فراوانی دارند. که برای کنترل و نظارت از آن ها استفاده می شود. ساختمان این کابل به شکلی است که موجب جلوگیری از اختلالات و کم شدن همشنوایی می شود و در برابر اختلالات خارجی بسیار مقاوم است. با توجه به اهمیت این کابل ها در صنایع به هیچ عنوان نباید دچار خرابی شوند به همین منظور این کابل برق به صورت مستمر و در دوره های مشخص مورد بازرسی قرار می گیرند.

کاربرد:

این نوع کابل با تلفات پایین برای استفاده در مدارهای فرمان با منطق کنترل ولتاژ DC به صورت آنالوگ یا دیجیتال و همچنین به منظور اندازه گیری سیگنال های دیجیتال و آنالوگ به کار می رود.

این کابل ها در برابر تداخلات الکتریکی و مغناطیسی وانواع صدمات مکانیکی مقاوم هستند. عایق XLPE به کار رفته در این نوع کابل مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به PVC دارد.

ساختمان کابل: Cu/XLPE/OSCR/BD/SWA/PVC

۱-  هادی : مس

۲-  عایق : XLPE

۳-  اسکرین کلی :

  • نوار پلی استر
  • سیم مسی قلع اندود تخلیه
  • فویل آلومینیوم

۴- روکش میانی : PVC

۵- آرمور: سیم فولادی گالوانیزه

۶- روکش : PVC

مشخصات فنی:

• ولتاژ نامی : ۳۰۰/۵۰۰V

• محدوده دمایی : ۳۰- تا ۹۰+ درجه سلسیوس

• دمای اتصال کوتاه : ۲۵۰ درجه سلسیوس

• حداقل شعاع خمش : ۱۰ برابر قطر کابل

استانداردها:

• BS EN 50288-7

مشخصات خاص درصورت نیاز:

۱ -ضد آتش

۲-مقاوم در برابر شعله

۳-کم دود وبدون هالوژن

۴-مقاوم در برابر مواد نفتی

۵ – مقاوم در برابر اشعه ماورابنفش

در توضیح موارد فوق در ذیل به تعریف کابل های ابزار دقیق به صورت کلی می پردازیم:

کاربرد کابل های ابزار دقیق

این نوع کابل ها برای انتقال داده ها و به کارگیری در فناوری اندازه گیری و کنترل، نظیر اتاق های کنترل واحد های صنعتی و نیروگاه ها مناسبند . در صورت به کارگیری اسکرین ،مدار انتقال در برابر تداخلات الکتریکی بیرونی محافظت می شود . کابل ها با ساختار زوجی دارای مقادیر مناسب از نظر تضعیف همشنوایی می باشند .

در صنعت تجهیزات و عملگرهایی وجود دارند که با دریافت سیگنالهای ویژه تغییر وضعیت داده یا کار پیش بینی شده ای را انجام می دهند. گروهی از این تجهیزات را ابزار دقیق می نامند. کابل ابزار دقیق مسیری مطمئن و ایمن را برای تبادل سیگانالهای یاد شده مهیا می کند. ابزارها و دستگاه ها بسیار متنوع هستند و حساسیت یا اثر گذاری آنها متغیر است و در شرایط متفاوتی کار می کنند.

با توجه به نوع تجهیزات، شرایط محیطی و دیگر فراسنج های الکتریکی، مغناطیسی و مکانیکی نسبت به انتخاب نوع مناسب کابل ابزار دقیق اقدام می شود. کابل ابزار دقیق وظیفه مهمی در کارخانه ها ، پالایشگاه ، نیروگاه ، پست برق، پتروشیمی و دیگر صنایع دارد.

 

ساختار کابل ابزار دقیق

هادی :

  • مس آنیل شده گروه ۱ ( تک مفتولی ) ،
  • گروه ۲ ( تابیده شده منظم ) و یا
  • گروه ۵ (انعطاف پذیر – افشان )
  • به صورت ساده یا قلع اندود مطابق با استاندارد BS 6360 .

عایق :

  • آمیزه PVC ، PE ، HFFR یا XLPE .

نحوه قرارگیری رشته ها :

رشته ها به صورت تکی یا المان های زوج ، سه تایی و یا چهارتایی با رنگ بندی یا شماره گذاری مشخص می شوند . اسکرین زوج ها : برای کابل های دارای اسکرین روی زوج به صورت سیم ارت قلع اندود ، فویل آلومینیوم و نوار پلی استر و یا سیم های بافت مس یا مس قلع اندود و یا ترکیب بافت و فویل

اسکرین کلی :

برای کابل های دارای اسکرین کلی به صورت سیم ارت قلع اندود ، فویل آلومینیوم و نوار پلی استر و یا سیم های بافت مس یا مس قلع اندود و یا ترکیب بافت و فویل .

روکش میانی :

آمیزه PVC ، PE یا HFFR .

زره :

سیم های فولادی گالوانیزه ، نوار فولادی دوبل و یا بافت سیم فولادی روی روکش میانی برای کابل های زره دار .

روکش :

آمیزه PVC ، PE یا HFFR. رنگ روکش به طور معمول مشکی است .

استاندارد مرجع کابل ابزار دقیق

BS EN 50288-7 با ولتاژ نامی ۵۰۰ ولت ( در صورت درخواست کابل با ولتاژ ۹۰ یا ۳۰۰ ولت هم قابل تولید است ) .

فروش کابل ابزار دقیق

با توجه به اینکه کابل ابزار دقیق برای انتقال اطلاعات ، اندازه گیری ،فن آوری های کنترلی در بستری امن جهت جلوگیری از هرگونه اختلال و تأثیرپذیری از امواج الکترومغناطیس پیرامون کاربرد دارد و از جمله موارد کاربرد کابل ابزار دقیق می توان به اتاق های کنترل کارخانه های صنعتی، سیستم های انتقال داده برای کنترلرهای صنعتی در پالایشگاه ها ، ایستگاه های تقویت و تقلیل فشار گاز، نیروگاه ها و غیره نام برد لذا تولید کابل ابزار دقیق و به طبع آن فروش کابل های ابزار دقیق می بایستی توسط تولید کنندگان معتبر دارای دانش فنی لازم صورت پذیرد .

این کابل ها را می توان در محیط های خارجی و یا به صورت دفنی استفاده کرد  و به دلیل عایق مقاومی که دارد دچار مشکل نخواهد شد و در برابر ضربه مکانیکی و فشار بسیار محکم هستند . هیچ شی خارجی در این کابل ها نمی تواند اختلال ایجاد کند از کابل های ابزار دقیق به صورت مسلح نیز وجود دارد که در فضاهای خارجی از آن استفاده می شود. این کابل ها گزینه مناسبی برای منتقل کردن داده ها در محیط های صنعتی و پالایشگاه ها هستند. و در سیستم های پردازش اطلاعات و کنترل فرآیند میان سیستم های دیجیتال از آن ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *