راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

کابل های فشار قوی و فشار ضعیف

کابل های فشار قوی

تکنولوژی کابل ها:

مهمترین و اصلی ترین وسیله در صنعت برق سیم و کابل برق ساختمان است، که وظیفه هدایت برق را به عهده دارد. نقش کابل های فشار قوی و فشار ضعیف در این صنعت بسیار با اهمیت است. به همین دلیل اصول اولیه در انتخاب ، نصب و نگهداری باید به درستی انجام شود،  تا باعث خسارت نشود. در این مبحث به کابل ها ی مورد استفاده در این صنعت می پردازیم.

در انتخاب کابل ها ، اگاهی از خصوصیاتی همچون مواد عایقی، جنس و تعداد هادی ها، سطح مقطع هادی ها،جنس غلاف و زره دارای اهمیت  بسیار می باشد.

کابل در حقیقت نوعی هادی است که دارای پوشش عایقی می باشد.

کابل فشار قوی یا کابل ولتاژ بالا گونه ای از کابل است که برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژهای بالا استفاده می شود. ساختار این کابل ها با توجه به کاربردشان متفاوت هستند.

کابل فشار ضعیف باید به ترتیب خاکستری روشن ، سیاه ، قرمز ، آبی و سیاه باشد.  بدین صورت که یک کابل دو رشته ای تنها از دو رنگ اول و یک کابل پنج رشته ای از هر پنج رنگ استفاده خواهد کرد.

در کابل فشار ضعیف چهار رشته ای ، معمولا سطح مقطع سه رشته از سیم ها با هم مساویست و سطح مقطع هادی چهارم تقریبا نصف هادی های دیگر و یا کمی کوچکتر ساخته می شوند.

خصوصیات کابل ها:

تقسیم بندی هادی های بکاررفته در کابل های عایقی از دو دیدگاه صورت می گیرد:

 • کابل های با نصب ثابت

در نصب ثابت دو نوع هادی وجود دارد . کلاس یک تنها برای هادی های یکپارچه و کلاس ۲ برای هادی های رشته ای.

 • کابل ها ی انعطاف پذیر

هادی های بکاررفته در کابل های انعطاف پذیر نیز به دو کلاس۵ و ۶تقسیم می شوند که هادی کلاس ۶ انعطاف پذیر هستند. هادی های یکپارچه از مس خالص ، مس انیله شده با روکش فلزی ، الومینیوم خالص یا آلیاژ آلومینیوم ساخته می شوند. سطح مقطع این هادی ها دایره ای هستند هادی ها با سطح مقطع ۲۵ میلیمتر مربع و بیشتر تنها جهت کاربردهای خاص می باشند. ابعاد هادی های کابل فشار متوسط و فشار ضعیف باید به گونه ای باشد که ظرفیت مناسب جهت حمل جریان مشخص شده را داشته باشند.

کلیه کابل های قدرت تک فاز باید یک هادی با ابعاد مناسب جهت حمل جریان و یک هادی اتصال زمین که مقدار ظرفیت جریان نامی آن حداقل ۱۰۰درصد هادی فاز باشد. داشته باشند. کابل باید مشخصه های عایق مورد نیاز را در محدوده های دمایی نامی خود و حداکثر دمای محیط و کرمای ایجاد شده توسط کابل، در حین سرویس دهی را حفظ کند.

همه کابل های قدرت باید به صورت یکپارچه باشند و هیچ اتصالی در آن وجود نداشته باشد. همچنین هادی های متعلق به فیدرهای مختلف و یا دسته سیم های مختلف نباید در یک کابل قرار گیرند.

 

بیشتر بخوانید : دسته بندی انواع کابل های قدرت

برای انتخاب کابل های فشار قوی باید به معیار های ذیل توجه کرد:

 • ظرفیت عبور پیوسته جریان
 • ظرفیت اتصال کوتاه
 • افت ولتاژ

برای انتخاب کابل های کنترل باید به معیارهای ذیل توجه کرد:

 • افت ولتاژ مجاز
 • اضافه جریان و ضرایب بار جریان ترانسفورماتورهای اندازه گیری
 • بزرگترین جریان بار

کابل قدرت فشار متوسط، فشار ضعیف و کابل های کنترل و حفاظت باید دارای لایه های زیر باشند:

 1. پوسته هادی
 2. عایق بندی
 3. پوشش عایق
 4. غلاف
 5. پوشش PVC
 6. زره
 7. غلاف کلی
 8. قرقره کابل

طول کابل

کابل ها باید در حداکثر طول ممکن جهت حمل و نقل تهیه شوند. استوانه ای که کابل بر روی آن پیچیده می شود باید بیش از یک تکه از کابل را شامل شود.

مشخصه های مغزی

کابل ها باید به صورت زیر بر اساس رنگ کدگذاری شوند:

 • رنگ قرمز، سبز و زرد جهت هادی های فاز
 • سیاه برای نوترال و سایر اتصالات
 • زرد و سبز برای اتصالات زمین(تنها مورد کابل های فشار ضعیف)
 • خاکستری برای مدار DC

هادی های کابل های کنترل باید دارای نشانه گذاری عددی باشند. این نشانه گذاری ها باید از بهترین کیفیت بوده و نباید بر اثر تماس در حین حمل ونقل پاک شود. همچنین شماره ها باید قابل تشخیص باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *