راهنمای خرید انواع سیم و کابل

کابل کولری چیست؟

کابل کولری

کابل کولری محصول شرکت سیم و کابل زاگرس دارای چندین مشخصه است: هادی یا رسانا از جنس مس ، عایق ساخته شده از پی وی سی ، ولتاژ ورودی ۴۰۰ تا ۴۵۰ ولتی ، سطح مقطعی بالغ بر ۴x1/5 و ضخامت تقریبی ۷ میلی متر. از این کابل می توان برای هر دو گونه کولر ، یعنی کولر آبی یا گازی استفاده نمود.

در میان کاربران ، نام های دیگری نیز به آن داده شده است که برخی از آنان عبارتند از: کابل شیلد کولر گازی ، کابل مناسب کولر آبی ، کابل کولر اسپیلت و کابل فرمان کولر گازی.  حال بیایید تا عمیق تر راجع به کابل کولری صحبت نماییم.

کابل کولری

پیش از این کمی به ماهیت کابل کولری اشاره کردیم اما قصد آن را داریم که بیشتر در مورد آن توضیح دهیم.

کابل برق گونه های مختلفی دارد که کابل کولری شرکت سیم و کابل برق زاگرس یکی از آنها است. اسم این محصول نشان می دهد که برای استفاده در سیم کشی کولر طراحی و ساخته شده است. یکی از این گونه های بسیار ، کابل مفتول کولری می باشد که انواع دیگر کابل کولری سخت تر است و اتعطاف پذیری کمتری دارد.

از این رو که سایز های کابل های کولری با هم فرق دارند و هر یک هم به منظور استفاده در نوع خاصی از کولر ساخته شده ، معمولا این سوال در ذهن شکل می گیرد که من چه کابلی را باید برای کولر خودم استفاده نمایم؟ جواب این سوال نیز به کمی حساب و کتاب نیاز دارد.

در هر کولر ، یک پلاک تعبیه شده که بر روی آن میزان ظرفیت سرمایشی کولر قید گردیده است (این عدد بر حسب وات می باشد). آن مقدار را تقسیم بر عدد ۳/۵ کنید و حاصل را ضربدر ۱۲ نمایید. شما با این کار BTU را بدست آورده اید که به کمک آن قادر هستید تا قطر مناسب کابل کولر خود را تهیه نمایید

بیشتر بخوانید : درباره ی کابل فرمان چه می دانید؟

 

کابل مناسب کولر گازی مناسب

بیایید بیشتر در مورد کابل کولر گازی بحث کنیم. البته بسیاری از موارد بالا ، در مورد هر دو گونه ی کولر (آبی و گازی) صدق می کند. همانطور که اسم این کابل نشان می دهد ، برای تکمیل سیستم تهویه به وسیله ی کولر گازی (و نه آبی) از آن استفاده می شود. اصولا کابلی که سایز آن ۱/۵ باشد ، توان عبور جریان ۱۶ آمپری را دارد و کابل سایز ۲/۵ ، برای انتقال جریان ۲۰ آمپر مناسب است.

مثلا اگر BTU کولر گازی ۱۸۰۰۰ است و به کابل ۱۰ متری نیاز داریم ، باید از کابل ۲x2/5 بهره ببریم. یک مثال دیگر اینکه اگر BTU کولر گازی ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ باشد و شما کابل ۲x4 در اختیار دارید ، بهتر است از حدود ۲۰ متر کابل استفاده نمایید.

البته میزان جریان حداکثری زمانی برقرار می شود که شرایط مناسب بر قرار باشد. شرایط ایده آل یعنی دمای هوای مطلوب ، کابلی با طول مناسب و سلامت فیزیکی. بدانید که بی توجهی به این شرایط می تواند شما را با مخاطره های جدی روبرو نماید. به عنوان مثال ، استفاده از کابل آسیب دیده منتج به گرمای بیش از حد آن کابل شده و در نهایت باعث آتش سوزی می گردد.

خرید کابل های کولری

پیش از اینکه به بحث درباره ی خرید کابل کولری نمایندگی کابل برق زاگرس بپردازیم ، باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت کابل نسبت به کابل کولر آبی بیشتر است. موارد بسیاری هستند که باید در هنگام خرید کابل کولری مد نظر قرار گرفته شود و بر خلاف تصور عموم ، وزن کابل تنها معیار خرید کابل کولری نیست.

علاوه بر آن ، قیمت این کابل نیز ملاک کافی نیست چون برخی افراد سودجو هستند که کابل های ارزان تر (مانند کابل ۱/۵) را به قیمت همتای گران تر آن (مانند کابل ۲/۵) می فروشند. پس بهتر است که کابل کولری را از نمایندگی های معتبر مانند کابل زاگرس تهیه نمایید. مواردی که در پیشینه ی شرکت سیم زاگرس مورد تایید است ، اعتبار و سابقه ی آن می باشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *