راهنمای خرید انواع سیم و کابل, مقالات

کلید های مورد استفاده در برق صنعتی | کلیدهای برق صنعتی

کلیدهای برق صنعتی

کلید ها وسایلی هستند که سبب کنترل مصرف کننده های الکتریکی میشوند به عبارت دیگر کار کلید ها، قطع وصل یا و تغییر وضعیت مدارات الکتریکی میباشد. کلید ها دارای مکانیزم ی متفاوتی بوده و در انواع مختلف از جمله کلیدهای برق صنعتی موجود می باشند .

می توان کلیدها را کلاً به دو دسته جدا از هم تقسیم نمود:

الف) کلیدهای ساده

برای تغییر حالت احتیاج به انرژی مکانیکی دارند که این عمل به طور مستقیم روی خود کلید انجام می گیرد و به صورت های یک پل، دو پل، سه پل و … ساخته می شوند که از نظر ساختمان و قطع و وصل ولتاژ خود نیز به چند دسته تقسیم می گردند، به طور مثال:

کلید سکسیونر فقط جدا کننده ولتاژ است یعنی زمانی می تواند وصل یا قطع شود که جریانی از مدار عبور نکند (قبلاً جریان قطع شده باشد) چون ساختمانش به سیستم های جرقه گیر مجهز نیست. پس همان طور که گفته شد قطع و وصل این کلید در زیر بار مجاز نمی باشد و بر عکس کلید دیژنکتور (کلید قدرت) قابل قطع و وصل برای مدارهای پرقدرت در زیر بار است این کلید مجهز به سیستم های جرقه گیر متفاوت می باشد به طوری که در هنگام قطع و وصل در زیر بار به ویژه زمان قطع وقتی که کنتاکتها از یکدیگر جدا می شوند اجازه نمی دهد تا بین آنها جرقه (قوس الکتریکی) شدید به وجود آید.

ب) کلیدهای مرکب

این کلیدها نیروی مکانیکی را جهت تغییر حالت از انرژی واسطه ای (مانند برق مغناطیس، حرارت، برودت، نور و …) دریافت می کنند، مانند انواع رله و کنتاکتور (کلیدهای مغناطیسی)، فتوسل، ترانزیستور و المانهای دیگر الکترونیکی. دسته بندی کلید ها در حالت کلی کلیدهای دستی و کلیدهای مغناطیسی یا کنتاکتورها تقسیم میشوند که در زیر به توضیح هریک از آنها میپردازیم.

کلیدهای دست

کلید های دستی تنها با نیروی مکانیکی عمل میکنند و برای تغییر وضعیت آنها از نیروی دست انسان استفاده میشود و مستقیما توسط نیروی دست قطع و وصل میشوند. از عمده مشکلات مهم کلید های دستی میتوان به سرعت عمل پایین در قطع و وصل مدار خرابی زیاد و در نتیجه نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتر، خطرات جانی برای اپراتور، اتصال دائم مصرف کننده به برق، احتیاج به انرژی مصرفی زیاد برای قطع و وصل و اشاره کرد.

تقسیم بندی کلید های دستی

کلید های دستی دائمی وکلید های دستی لحظه ای تقسیم میشوند. کلیدهای دستی لحظه کار کلیدهای دستی لحظه کار کلید هایی هستند که در هر حالتی قرار بگیرند وضعیت ها آن تا زمانی کهانرژی و نیروی دست بر روی کلید است ثابت باقی میماند و مدار متصل است و به محض برداشتن دست از روی کلید کلید مجددا به حالت اولیه خود بازگشته و مدار قطع میگردد بدین معنی که برای عمل کردن کلیدهایلحظه ای نیروی مکانیکی دائم لازم است.

کلیدهای ساده

کلیدهای دستی لحظه ای که در برق ساختمانی کاربرد دارند مانند شستیهای زنگ اخبار و… کلیدهای دستی لحظه ای ها که در برق صنعتی کاربرد دارند مانند شستی ی STOP و START

کلیدهای دستی دائمی

کلیدهای دستی دائمی کلید هایی هستند که در هر حالتی قرار بگیرند وضعیت آنها ثابت باقی میماند و برای تغییر وضعیت مجددشان میبایست مجددا کلید زده شود در واقع این کلیدها برای هر تغییر حالت به یک نیروی لحظه ای نیاز دارند کلیدهای ساده دائم کار نیز بر اساس کاربرد بر دو نوع می باشند. کلیدهای دستی دائمی که در برق ساختمانی کاربرد دارند مانند کلیدهای تک ، پل ، دو پل تبدیل و صلیبی و… کلیدهای دستی دائمی که در برق صنعتی کاربرد دارند مانند کلیدهای اهر ، می ، یا هزبان غلطکی و…

 

بیشتر بخوانید : اطمینان از اتصالات سیم و کابل برق

 

نکات ایمنی قبل از شروع کار با کلیدهای برق صنعتی

ایمنی تجهیزات در محیط کار از مسایل بسیار با اهمیت است . کار روی مدارات برقی و کلیدهای برق صنعتی از جمله کارهای پر خطر محسوب می شود در صورتی که شخصی بدون اطلاع از نکات ایمنی شروع به کار کند می تواند دچار شوک الکتریکی شده و جان خود ر از دست بدهد. قبل از انجام کار یا عملیات بازرسی تجهیزات مدار باید در جعبه کلید خاموش و کلید در حالت آلارم هشداردهنده باشد.

باید کلیدهای برق صنعتی و تجهیزات را برای مطمین بودن از بی برقی آن ها تست کرد. هیچگاه دو کلید برق صنعتی نباید مشابه هم باشند هر کلید باید فقط با یک قفل سازگار باشد و یک کلید به هر یک از کارگران داده شود. افرادی که کار قفل زدن و برچسب زدن را انجام می دهند را باید آموزش داد، افرادی که کار تعمیر و نگهداری  را انجام می دهند باید مجوز انجام این کار را داشته باشند.

به منظور جلوگیری از روشن شدن مدار باید کلید یا تابلوی تغذیه را قفل کرد. هنگام کار با کلیدهای برق صنعتی نباید از اشیا فلزی استفاده کرد در صورت قرار گرفتن این اشیا در کنار جریان های بالا می توانند موجب سوختگی و شوک الکتریکی شود.

در شرایطی که دست ها مرطوب و خیس هستند نباید کلیدهای برق را لمس کرد حتی عرق کردن می تواند موجب رطوبت دست ها شود همچنین بازرسین کارشناسان و کارگران هنگام استفاده از کلیده های برق باید از چکمه های پلاستیکی استفاده شود و برای تمیز کردن تجهیزات نباید از محلول های ضدعفونی کننده استفاده کرد.

خرید تجهیزات و کلیدهای برق صنعتی

خرید کلیدهای برق صنعتی مرغوب و با کیفیت بالا از بسیاری از خطرات و مشکلات در حین انجام کار ، شوک الکتریکی، سوختگی و سایر مسایل که می تواند لطمات فیزیکی داشته باشد جلوگیری کند.

استفاده از کلیدهای غیر استاندارد موجب انجام دوباره کاری ها و افزایش قیمت تمام شده پروژه های صنعتی خواهد شد. فروشگاه نیرو کابل عرضه کننده کلیه کلیدهای برق صنعتی و طرف قرارداد بهترین برندهای موجود در بازار اماده ارایه خدمت  و مشاوره رایگان به شما عزیزان در زمینه خرید سیم و کابل برق و کلیدهای برق صنعتی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *