راهنمای خرید انواع سیم و کابل

کلید بای پس چیست؟

کلید بای پس

ما در این مقاله به تعریف اینکه کلید بای پس چیست می پردازیم؟ برخی مواقع در صنعت لازم است که  تجهیزاتی مانند یو پی اس،چنچ آور، کنتاکتور، درایو، سافت استارت و …..  را باید از مدار خارج کنیم خارج کردن یک تجهیز از مدار  به روش ذیل انجام می شود: شبکه ی بالادست و پائین دست را کاملا بی برق کرده و روی تجهیز کار کنیم. از تعدادی کلید مجزا برای از مدار خارج کردن تجهیز و ساخت مدار فرعی استفاده کنیم. از کلید بای پس (Bypass) استفاده کنیم.

استفاده از گذر گاه فرعی یا بای پس زمانی انجام می شود که ما حق انتخاب عبور از مسیر اصلی یا فرعی را داشته باشیم این کلیدها می توانند بدون هیچ مشکلی مسیر را منحرف و از مسیر فرعی حرکت کنند.

هدف اصلی سیستم هایی که یو اس پی دارند این است که بدون هیچ گونه مکثی و به صورت یکسره برق را تامین بنمایند. روش اول برای خارج کردن یک تجهیز از مدار ، باعث می شود کل تجهیزات ما از مدار خارج شود که این امر موجب توقف کل تولیدات و افزایش هزینه ها می گردد.

در روش دوم همان طور که گفتیم باید از مدار فرعی استفاده کرد. در این روش می توان از کلیده های چنج آور و یک طرفه بهر ه برد که به دلیل جدا بودن کلید ها و اهمیت ترتیب قطع و وصل شدن آن بسیار مهم است که از دستورالعمل های اجرایی استفاده کرد این روش هزینه ی کلید ها ، سیم بندی و احتمال برزو حادثه را به شدت افزایش می دهد.

پس نتیجه می گیریم در روش اول کل تجهیزات بدون برق می شوند و در روش دوم احتمال حادثه افزایش می یابد و روش سوم استفاده از کلید بای پس است که روشی ایمن و مقرون به صرف محسوب می شود. کلید های بای پس دو مدل دستی و موتور دار دارند. مدل دستی کلید بای پس یک دسته قطع و وصل دارد که با تغییر وضعیتش تمام تجهیزات از مدار خارج شده و مسیر جایگزین به صورت همزمان ایجاد می گردد. این کلید ها معمولا روی سطح خارجی تابلو بق و یا دخل ان نصب می شود. کلید های بای پس مدل های مختلفی دارند. که در ذیل مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت.

تعریف کلید بای پس چیست ؟

در واقع  کلید بای پس یک وسیله سخت افزاری است.

که پورت دست یابی امن از نظر خراب شدن را برای یک ماشین مانیتورینگ درون خطی همانند یک IPS، فایروال به وسیله بهینه سازی WAN یا سیستم مدیریت رفتار یکسان شده است. ماشین‌های مانیتورینگ درون خطی به یک نقطه شکست وابسته اند زیرا اگر ماشین منبع تغذیه خود را از دست بدهد یا اگر با یک شکست نرم‌افزاری مواجه شود یا حذف شود، ترافیک دیگر نمی‌تواند از طریق لینک جریان پیدا کند. سوئیچ Bypass این نقطه ی شکست را به صورت اتوماتیک بوسیله ی هدایت کردن ترافیک به اطراف ماشین زمانی که ماشین قابلیت عبور ترافیک را ندارد حذف می‌کند.

یک سوئیچ Bypass چهار پورت دارد. دو پورت شبکه یک اتصال درون خطی در لینکی از شبکه که مانیتور می‌شود ایجاد می‌کند. این اتصال کاملاً منفعل است اگر سوئیچ منبع تغذیه را از دست بدهد ترافیک به جریان خودش بدون توقف ادامه می‌دهد. دو پورت مانیتور برای متصل کردن ماشین مانیتورینگ درون خطی استفاده می‌شوند.

در حین عملکرد نرمال، سوئیچ همهٔ ترافیک شبکه را از ماشین به گونه‌ای که انگار ماشین مستقیماً درون خط است عبور می‌دهد. اما وقتی که ماشین درون خط تغذیه ی خود را از دست می دهد، اتصالش از بین می‌رود یا fail می‌شود، سوئیچ Bypass ترافیک را مستقیماً بین پورت‌های شبکه اش عبور می دهد،

ماشین را دور می زند و تضمین می‌کند که ترافیک به جریان خودش بر روی لینک شبکه ادامه می‌دهد. در برخی محصولات وقتی که سوئیچ Bypass ترافیک را به اطراف مانیتورینگ هدایت می‌کند. پورت‌های مانیتور در پاسخ شبیه یک دکمه شبکه رفتار می‌کنند و ترافیک نیمه دو طرفه دریافتی از پورت‌های شبکه را به پورت‌های مانیتور هدایت می‌کنند.

در این حالت ماشین IPS جانبی می‌تواند به عنوان IDS برای مانیتور کردن ترافیک به صورت منفعل بدوت تأثیر گذاشتن بر روی ان استفاده شود. این حالت برای تحلیل کارایی یک مجموعه امضا قبل از رفتن به حالت IPS و آسیب زدن بالقوه به ترافیک شبکه مفید است. سوئیچ‌های Bypass چند بخشی چندین سوئیچ Bypass مستقل را در یک شاسی منفرد فراهم می‌آورند که باعث تراکم بالاتر در تجهیزات می‌شود.

 • انواع بای پس (bypass):
 • بای پس دستی
 • بای پس اتوماتیک یا خودکار

 

بیشتر بخوانید : مزایا و معایب کابل های خود نگهدار

 

کلید بای پس دستی

کلید بای‌پس دستی برای ایمنی در زمان سرویس دستگاه مناسب است . و برای سرویس‌کار/ تعمیرکار این امکان را فراهم می ­آورد ،  که بدون قطع برق مصرف کننده‌ها، یوپی‌اس از مدار خارج گردد. کلی بای پس خارجی کلید بای‌پس دستی خارجی، برای جداسازی کامل یوپی‌اس از سایت استفاده می ­شود.

مفهوم Bypass در یو پی اس چیست؟

زمانی  که دستگاه یو پی اس در وضعیت اضافه بار قرار می گیرد و توانایی فراهم کردن انرژی الکتریکی به تغذیه مصرف کننده را ندارد و یا اینکه  یو پی اس نیاز  به تعمیرات دارد و از شبکه برق خارج می گردد ،

باید  مسیری وجود داشته باشد تا مصرف کننده، به وسیله آن ، به شبکه برق اتصال یابد.  به این مسیر در اصطلاح Bypass یوپی اس گفته می شود.از آنچه که گفته شده چنین نتیجه می‌شود که Bypass یک کلید نیست، بلکه یک ارتباط دهنده یا قطع کننده مکانیکی بین سیستم‌ها است.

بای پس به دو شکل اتوماتیک و دستی وجود دارد.

زمانی که خطایی در پو اس پی اتفاق می افتد و یا دستگاه اضافه بار پیدا می کند بای پس به صورت اتوماتیک توسط یو اس پی ایجاد می شود. ولی در آپس های با توان بالا کلید به صورت دستی طراحی می شود این کلید بیشتر در مواقعی استفاده می شود که یو اس پس باید به صورت کامل از مدار خارج شود به عنوان مثال برای تعمیرات و سرویس دستگاه.

از مواردی که از کلید بای پس استفاده می شود می توان به موارد ذیل اشاره کرد: خروج کامل درایو و سافت استار از مدار بدون قطع کردن برق پایین دست و کم کردن هزینه های تعمیرات علاوه بر مزایایی که برای کلید بای پس نام بردیم لازم به ذکر است که این کلید ها هزینه های فراگیری به مانیتورینگ اضافه می نمایند

2 دیدگاه در “کلید بای پس چیست؟

 1. کاکتوس نت گفت:

  چه مطلب خوبی

  1. فروشگاه نیرو کابل گفت:

   با سلام و احترام

   ممنونم از نظر خوبتان کاکتوس نت عزیز

   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *